ספרים רבותיי, ספרים!

11:21 19.04.2015

 

מאת: זהר נוי www.readbooks.co.il


ספרים - מומלצי השבוע

 

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה, בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה, או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים.


מדריך טיולי חתירה

'לגלות את ישראל עם סאפ', מאת צביקה ברנשטיין, הוא מדריך טיולי חתירה ראשון מסוגו, הכולל 83 מסלולים, בהם שזורים עשרות איים, ספינות טבועות, אתרים ארכיאולוגיים, אתרי צפרות, מקומות עליהם מספרים אגדות, אתרים קדושים וביניהם: כנסיות, מנזרים, מסגדים ובתי-כנסת. אזורים מבודדים ופראיים לצד אזורים אורבאניים, מבצרים ומצודות, נמלים עתיקים, מערות, נקרות, גשרים, לגונות, מעיינות חמים ואפילו מפל-מים. נוסף לאלה, עוד מאות נקודות עניין לאורך החופים, הנחלים והאגמים בישראל. נקודות עניין רבות שמופיעות במדריך זה לא מופיעות כלל במסלולי טיולים יבשתיים - מהסיבה הפשוטה, שאי-אפשר להגיע אליהן בדרך היבשה. גדולתו ויתרונו של הסאפ, הם האפשרות להיכנס, כמעט בכל נקודה שנרצה לאורך החוף, והאפשרות לתמרן ולשוט לכל כיוון שנחפוץ. שילוב שני אלה, הופכים את הסאפ לכלי האופטימאלי לטיולים ימיים. לצורך כתיבת המדריך מופו 90 נקודות גישה אל קו-המים, המסלולים תוכננו למגוון סוגי המטיילים והחותרים, גם לאלה שאינם בכושר שיא, ולכן נקודות הגישה נבחרו בקפידה רבה. נבחרו קטעי המסלולים השלווים, הרגועים והמתאימים ביותר לטיול חתירה מהנה ובטוח, לכל בעל סאפ מכל סוג שהוא. בפתיחת כל פרק יש טיפים והמלצות ספציפיות לאותו פרק. (202 עמודים. www.explore-israel.co.il).

 


 

מה קורה בוויוורד פיינס?

'ברוכים הבאים לוויוורד פיינס', מאת בלייק קראוץ', הוא הראשון בסדרת ספרי-אימה. סוכן השירות-החשאי איתן בורק מגיע לוויוורד פיינס, איידהו, חלקת אלוהים קטנה באמצע שומקום, בחיפוש אחר שני סוכנים פדרליים שנעלמו. ברגע שהוא מגיע לשם, הוא נפצע בתאונת-דרכים, וכאשר הוא מתעורר בבית-החולים, בלי תעודת-הזהות שלו וחפציו, הוא מתחיל להבין שמשהו אינו רגיל במקום. אבל איתן אינו סוכן רגיל. ככל שהחקירה מתקדמת, השאלות רק מצטברות: מדוע הוא אינו יכול ליצור קשר עם אשתו ובנו? מדוע הסוכנים הנעדרים נמצאים בסכנת חיים? מדוע איש אינו מאמין לו? האם הגדרות החשמליות מונעות מתושבי המקום לצאת, או שהן מונעות ממשהו להיכנס פנימה? ככל שהוא מתקרב אל האמת, כך העולם נעשה בלתי אפשרי, והוא מתחיל להבין כי קיים סיכוי שלעולם לא יעזוב את וויוורד פיינס. מרתק ומותח (מאנגלית: צפריר גרוסמן, הוצאת 'אופוס', 284 עמ').

 

 

 

בשביל מה אתה מוכן למות?

סטפן מילר מביא לנו במותחן 'השליחה' שני גיבורים לא שגרתיים, אויבי מדינה, שיוצאים למסע ומקווים לסגור חשבון. לדריה, שגדלה בעוני ובחוסר כול, שטפו את המוח, הקנו כלים, ועכשיו היא נשק קטלני, חץ שלוח אל המטרה. את ד"ר סאם ווטרמן הממשלה זרקה לכלבים אחרי שמצא פתרון לבעיה שהשלטונות בחרו להתעלם ממנה. עכשיו אותה ממשלה מבקשת ממנו למצוא פתרון שיציל את חייהם של מיליונים. בשישה-עשר הימים הבאים דריה תלמד להטיל ספק במה שלימדו אותה, וסאם יכיר את הפנים שמאחורי הרוע. משני צדי המתרס ישפיעו סאם ודריה על גורל הגזע האנושי, כשבמהלך המסע המקביל שלהם יגלו לא רק מה משמעות דרך-החיים שבחרו, אלא גם בשביל מה הם מוכנים למות. (מאנגלית: אסף שור, הוצאת 'כנרת זמורה', 347 עמ').

 

 

 

אמרות טהורות

'התום והיושר' הוא ספר מתנה מושלם לכל אירוע ולכל תקופה, ראשון בסדרת 'אמרות טהורות' - מחוכמתם של גדולי ישראל, וכולל אוסף מאמרותיו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, מי ששימש רבה הראשי של ירושלים ורבה הראשי האשכנזי הראשון של ארץ ישראל,  על רוח ונשמה, טבע ובריאה, אלוהים ואדם, אומה וגבורה, שמחה ושלום. הספר, בעריכת תמי הלוי, כולל פרקי חיים שכתב אלחנן שרלו. בנוסף לפעילותו הציבורית הנרחבת היה הרב קוק אדם מתבודד, משורר שמצא את שלוות נפשו בדומייה ובשקט הפנימי, פילוסוף הבקיא בכתבי החוכמה היהודית ובחוכמת העמים, ועם זאת מקובל העוסק בתורת הספירות ובקבלת האר"י.


* "כשמסתכלים באמת בצד הטוב של כל אחד ואחד, מתאהב האדם על הבריות בחיבה פנימית, ואיננו צריך להזדקק לשום אבק של חנופה, כי ההתעניינות בצד הטוב שהוא פוגש תמיד מכסה ממנו באמת את כל הצדדים הרעים". (מתוך הספר).
* "מי שיש לו נשמה של יוצר מוכרח להיות יוצר רעיונות ומחשבות. אי אפשר לו להסגר בתלמודו השטחי לבד, כי שלהבת הנשמה עולה היא מאליה, ואי אפשר לעצור אותה ממהלכה. מרחב למחשבות - זאת היא התביעה התדירית, שכל אדם הוגה תובע מעצמו". (מתוך הספר).
* "היצירה הרוחנית חופשית היא, אינה מתחשבת עם שום השפעה חיצונית, היא יוצרת כפי הלך רוחה פנימה; וכל מה שתתגבר בקרבה אמונתה בעצמה, כן תעלה למרומי האמת". (מתוך הספר).

(סדרת 'אמרות טהורות' בעריכת: תמי הלוי, הוצאת אלומות ובהפצת "דני ספרים", 173 עמודים).

 


 

אתם תישבו בקסמיה של החוחית

בספרה 'החוחית', זוכה פרס פוליצר 2014, מפליאה דונה טארט לשרטט דמויות בלתי נשכחות, ולטוות מהן סיפור מחשמל העוסק באובדן, בהישרדות, בזהות ובגורל, ובמסתורין העמוקים ביותר של האהבה. תיאו דקר, נער בן 13, מבקר עם אמו בתערוכה מתחלפת של ציורים פלמיים. לפתע מחריד את המוזיאון פיצוץ עז. תיאו ניצל באורח נס ממוות, אך מכל בחינה אחרת - חייו מתנפצים לרסיסים. ללא כל שארי בשר בניו-יורק, הוא מופנה על-ידי רשויות הרווחה למגורים זמניים בביתו של אחד מחבריו. אלא שהבית מנוכר, ודומה שכל מכריו האחרים מהלכים סביבו נבוכים, מתקשים למצוא דרך אל לבו. תיאו כורע תחת נטל געגועיו המייסרים לאמו ונצמד לדבר שמזכיר לו אותה יותר מכל: ציור קטן ורב קסם של חוחית שהוצג בתערוכה. שנות התבגרותו עוברות עליו בחיפוש מתמיד, לעתים נואש, אחר משמעות לחייו; הוא חובר לבוריס, נער כריזמטי ופרוע, וּלְהוֹבִּי, סוחר עתיקות טוב לב, ומקפיד להיצמד לאורך כל מסעו הרדוף ברחבי ארה"ב של ימינו לקמע שלו. אותו ציור רב קסם, שלימים ממקם אותו במרכזו של מעגל מסוכן ההולך וסוגר עליו. זהו ספר על האמנות בכל צורותיה, מקסים, מרגש ונהדר (מאנגלית: קטיה בנוסיץ', הוצאת 'מודן', 838 עמ').

 

 

 

מי אנחנו?

'בריאה אלוהית', מאת גלי נדיב אלוף, הוא ספר הדרכה רוחני, שנותן לקוראים מידע וכללים, שעשויים לשנות את חייהם. תוכנו עונה בשפה פשוטה ומלאת הומור לשאלה "מי אנחנו" ולסוגיות גדולות אחרות, כגון - מיהו אלוהים, הבורא ומהי בריאה, איך נוצרו החיים על פני כדור-הארץ וכיצד נוצר האדם, לשם מה הגענו לכאן ומהי תכלית האנושות כולה ביקום, מהם ייעוד, גורל ונשמה, מהם  גן-עדן, גיהינום והאם יש חיים אחרי המוות, איך מתחברים תקופת התנ"ך לתקופת הדינוזאורים, מהם כללי היקום ושלל תהיות יקום אחרות. בספר אפשר למצוא כלים להבנת הבריאה: מי אנחנו ומנין באנו, אלוהים, דת ושאר תובנות, כללי היקום, אי-אפשר למות, גן-עדן והגיהינום, עשרת החושים, קווי גורל ושחזור גלגולים, הילות וצ'קרות, חיים ונשמה, תכנון משפחתי, ארצות הברית, בתי-כלא, עונש מוות, נשק, אימפריות נופלות, מרי אזרחי. שנת 1945 - סיום ופתיחת עידן - מלחמת העולם השנייה, היטלר, ילדי העידן החדש, הקמת מדינת ישראל. הסברים על תקשור בעזרת ספר, תקשור בעזרת מטוטלת, הגנות, טיהור הבית, עמוד הספרות, טיפול אנרגטי (הוצאת 'אוריון', 160 עמודים).