עולים לכיתה א'? טיפים להורים

15:37 01.09.2020

מכון ורשביאק מספק הדרכה טיפול וייעוץ במגוון קשיים ובעיות לאורך החיים. והפעם עם טיפים להורים שילדיהם עולים לכיתה א'

 

המעבר מגן-הילדים לבית-הספר הוא אחר המעברים הקשים והמשמעותיים ביותר לילדים. כל מעבר, באשר הוא, יוצר משבר, מצב בו מופר האיזון הישן, שלאחריו קיים סיכון לעיכוב בהתפתחות גדילה וצמיחה לצד סיכון בחוסר השתלבות, קשיים ונסיגה.

 

המעבר לבית-הספר מחייב כל ילד לעבור ממסגרת משחקית וגמישה למסגרת פורמלית בעלת חוקים ברורים ודי נוקשים - יש זמן למידה, ויש זמן משחק. הילד צריך לשלב בין עולם של דימיונות ומשחקים לעולם של דרישות והישגים, שבמרכזו עומדים הלימודים.


מעבר זה מעלה חששות אצל הורים רבים: כיצד ישתלב הילד הקטן במסגרת הגדולה? האם יחוש ביטחון במסגרת? האם יהיו לו חברים? האם המורה תיתן לו את היחס האישי והחם לו נזקק? האם יצליח? מה יקרה אם יהיה לו קשה? מה יחשבו עלינו ההורים האחרים אם לא ישתלב ויצליח?


הורים צריכים ויכולים, ואפילו חייבים, לסייע לילדם להשתלב בצורה הטובה ביותר במסגרת החינוכית. מחקר שנערך לפני כעשור הראה שמשפחות יכולות להיות תומכות ולהוות עוגן לילדים בעת כניסתם למסגרת בית הספר, ומאידך גיסא, יכולות להוות עבור הילד מקור לאי הסתגלות. המחקר מצא עוד כי ילדים למשפחות מלוכדות, המאופיינות בקשרים הרמוניים, הפגנת רגשות חמים, שבהן ההורים מהווים סמכות אך גם מפגינים גמישות - הראו מסוגלות טובה יותר למערכת החינוך.


המעבר לכיתה א' הוא תהליך התפתחותי שעל הילד לעבור. זהו תהליך טבעי, רצוי ובריא. במידה וההורים מתייחסים אל המעבר כאל משבר - המסר המועבר לילד משפיע על יכולת ההסתגלות שלו למסגרת.


על-מנת שהילד יוכל להשתלב בצורה הטובה ביותר במסגרת בית-הספר, יש לעזור לו להיות עצמאי, להיות אחראי על הדברים שלו, להיות מסוגל לבקש עזרה כאשר זקוק לה. הילד חייב להאמין ביכולות שלו.


כיצד עושים זאת? באמצעות מתן חיזוקים לפעולות שהילד עושה. והוא חייב להיות מסוגל להיענות לכללים וחוקים שמציבים ההורים בבית.

 


אז מה יכול לעזור:

 

שיעורי בית:

 

מה לא לעשות:


מה יעזור לנו, ההורים, לצלוח את המעבר?

1. מודעות עצמית – חשוב לעשות הפרדה בין הזיכרונות שיש לנו כתלמידים או כהורים לילדים בוגרים יותר, לבין החוויות העתידיות של הילד שעולה לכיתה א'.
2. זכרו: ההצלחה בלימודים אינה מובטחת מראש – לא כל הילדים מיד מצליחים. כאשר יש קושי - חשוב להיות מוכנים להגיש ולתת עזרה.


והכי חשוב, שימו לב אם הילד שמח לקום בבוקר ולחזור ליום לימודים נוסף!

הקפידו להקשיב לאינטואיציה הפנימית שלכם. אם נראה לכם שהילד לא קולט את הנלמד, לא משתלב חברתית או רגשית - פנו למורה. אם היא לא מסכימה עם התחושות שלכם - פנו לאיש מקצוע! אין כמו אינטואיציה של הורה!

 

מכון ורשביאק מספק הדרכה טיפול וייעוץ במגוון קשיים ובעיות לאורך החיים.

שדרות גן רווה 13, קומה א' (אזור-התעשייה הצפוני) יבנה.

לתיאום פגישה התקשרו: 08-6788772 או שלחו הודעה בוואטסאפ כאן>> 

לדף הפייסבוק לחצו כאן>>

 

כותב המאמר: איל ורשביאק