שתף

רוכשים דירה? חשוב שתכירו את הוראת חוק המיסוי החדשה שתחסוך לכם הרבה כסף!

13:22 05.08.2020 | מערכת האתר

מה חדש ביבנה

מאת: עו"ד מירי שאול בלס

 

נדבך חשוב ומשמעותי בכל עסקת מקרקעין, בין אם זה מכירה ובין אם זה רכישה של נכס, הינו המיסוי. מדובר באותם סכומי כסף, בלתי מבוטלים, של מיסים שיש לקחת בחשבון כחלק מההתקשרות בעסקה, וכחלק מהבחינה המקדימה טרם לעסקה, בדבר כדאיותה מבחינה כלכלית


ישנם פעמים, שבדיקה מקדימה ויסודית של העסקה - תביא למסקנה כי קיימים פטורים ממס שניתן לנצל במסגרתה, במקרים אחרים, בדיקה שכזו עלולה להביא אף לאי התקשרות בעסקה בשל גילויים של סכומי עתק של מיסים שיש לשלם לרשויות במסגרתה, מה שיהפוך את העסקה כולה לעסקה לא משתלמת.


הוראה חדשה בחוק עתידה להביא להפחתה של עשרות אלפי שקלים במיסוי ברכישת דירה, ועל כן חשוב להכירה.


הכירו: סוגי המס העיקריים הקיימים בעסקת מקרקעין

בגדול, במקרה שבו אין זכאות פטור מתשלום המיסים, ניתן להצביע על שני סוגי מס עיקריים החלים בעסקת מקרקעין שיש לשלמם. הם שונים במאפייניהם, בגובהם ובזהות של הצד שעליו הם חלים.


מס שבח מקרקעין - מס החל על המוכר של המקרקעין, ביחס לחלק של השבחת הנכס הנמכר בלבד. לדוגמא: נכס שנקנה במחיר של 1,500,000 ש"ח בעבר, וכיום נמכר במחיר של 2,350,000 ש"ח - יהא על המוכר לשלם אחוז מסוים של מס מתוך השבח, שהוא הפער בין מחיר הרכישה למחיר המכירה, ובדוגמא שלנו, מס בגובה אחוז מסוים מתוך 850,000 ש"ח.


במאמר מוסגר יצויין כי אחוז המס יכול, במקרים מסויימים, להגיע גם ל-25% מתוך השבח! כשאז מס השבח בגין העסקה הנ"ל יהא בסך של 212,500 ש"ח.


מס רכישה - מס החל על הרוכש של המקרקעין, שהינו אחוז מסויים מסך כל שוויו של הנכס הנמכר.

עד לאחרונה, אחוז זה נקבע על 8%, כך שבדוגמא שלנו, על הרוכש לשלם מס בסך 8% ממחיר הנכס הנמכר שהינו 2,350,000 ש"ח שהם 188,000 ש"ח.


ובכן, ניתן לראות כי בעסקה אחת עלולים להיות תשלומי מיסים לצדדים בסך של כ-400,000 ש"ח! שהוא, לכל הדעות, סכום לא מבוטל, שיש לשים אליו לב ולהתייחס אליו טרם להתקשרות בעסקה.

 


לאחרונה, אושרה הוראת חוק חדשה בדבר הפחתת מדרגות מס הרכישה, לפיה במקרה של רכישת דירה, שאינה דירתו היחידה של הרוכש, מס הרכישה יופחת ל-5% בלבד. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי מדובר בהפחתה מדורגת, וכי בנכס ששוייו מעל 1,292,280 ש"ח למשל יגבה מס בסך 6% על ההפרש, וכך הלאה, בהתאם למדרגות המיסוי החדשות וביחס לשוויו הכולל של הנכס הנמכר.


ככול שאתם נמצאים בהליך של רכישה או מכירת דירה, רצוי ומומלץ להיעזר במומחה בתחום דיני המקרקעין והמיסוי, שיוכל לייעץ, להכווין ולברר יחד איתכם את דרך הפעולה האידאלית עבורכם.

 

לקבלת מידע נוסף, אתם מוזמנים לפנות לעו"ד מירי שאול בלס בטלפון 08-9981500, בדוא"ל [email protected], או דרך אתר האינטרנט כאן.

 

*הכותבת הינה בעלת משרד עו"ד הממוקם ביבנה, העוסקת בתחום דיני המשפחה, גישור, הצוואות והירושה, אפוטרופסות, מקרקעין, משפט אזרחי ומסחרי ודיור מוגן. בין היתר, מלווה המשרד לקוחות בתהליך של סכסוך גירושים, הסכמי גירושים וגישור.

 

הערה: רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה ו/או קבלת כל החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

 

עו"ד מירי שאול בלס

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...