שתף

פינוי אשפה פנאומאטי - צעד ירוק למען הסביבה ביבנה והסביבה

25.07.2012 12:21 - 01.01.1900 00:00

מה חדש ביבנה

25/07/12
מאת: אנה כהן
 פינוי אשפה פנאומאטי- צעד ירוק למען הסביבה ביבנה והסביבה
 
העולם צועד לקראת התחממות גלובלית ובחברת "ריקטק" אשר נקנתה לאחרונה על ידי "שיכון ובינוי" מבינים את הפוטנציאל העסקי הטמון בתחום.
חברת שיכון ובינוי  מנהלת כיום שלושה פרויקטים, מתוכם פרויקט ביבנה הירוקה, במושב בן זכאי ובבניין משרדים בבית שמש ועוד שני פרויקטים המחכים לסגירה בימים אלה ממש..
יצאנו לפגוש את מהנדס החברה, רועי אהרון
 
במרחק כמה צעדים מהרכבת, שוכן מושב בן זכאי, מושב בהתפתחות נדל"נית וסביבתית כאחד. הקמת החברה וההשקעה מצד שיכון ובינוי (המבצעת בין היתר את פרויקט תדהר) באזור, כוללת עשרות מיליוני דולרים המושקעים בהקמת המתקן, הממוקם בסמוך לפרויקט. פרויקטים כאלה מבוצעים כיום רק על ידי החברה שקיימת בארץ מספר  שנים. בחו"ל התופעה של טיפול ומזעור האשפה מעט יותר ותיק ואף קיימות מדינות רבות באירופה, שוויץ והולנד כדוגמא,  בהן התהליך מתרחש כבר מזה עשרות שנים.
 
תהליך פינוי האשפה הפנאומטית, הולך וצובר תאוצה בארץ.  שני הפרויקטים המרכזיים מתרחשים בימים אלה ממש בשכונה הירוקה ביבנה ובפרויקט "תדהר על הפארק", שניהם יקראו בעתיד הלא רחוק - "שכונת נאות רבין".
פרויקט נוסף מתרחש גם בכפר סבא אך יבנה הינה ללא ספק החלוצה בתחום.
 
 הדמיית המערכת
איך זה עובד?
 
התהליך דומה מאוד לתהליך הובלת ביוב, זאת לאחר שהשכילו להבין שתהליך הובלת ביוב על ידי שאיבה, תורם להליכים ירוקים. כיום, פעולה זו עברה גם לתחום איסוף האשפה, תהליך שעדיין נמצא בחיתוליו בארץ, אך כאמור, נפוץ יותר במדינות רבות באירופה.
  
בבניין או בגוש בניינים, בהם מותקנת מערכת אשפה פנאומטית, מותקנים בכל קומה שני פתחי אשפה, אחד לאשפה רטובה והשני לאשפה יבשה. האשפה עוברת בפתחים, ומושלכת אל תוך מערכת מרכזית משותפת של גוש הבניינים המרוחקת מהשכונה. פעם בשבוע מתרחשת שאיבת אשפה על ידי צינור תת קרקעי המוביל אל המערכת המרכזית אשר מזהה את סוג האשפה, בין אם היא רטובה ובין אם היא יבשה, ומובילה אותם אל צינור הטיפול המתאים, מרוקנת אותם אל תוך מיכל המצמצם את האשפה ומפריד בינה לבין האוויר המזוהם. האשפה המצומצמת נטולת הריחות והאוויר המזוהם, מועברת אל תוך מכלים אשר נאספים על ידי משאיות ומובלים אל מקום הורקת האשפה.
היתרון המשמעותי בתהליך זה הוא חיסכון בכוח עבודה, צמצום כמויות האשפה וזיהום אויר על ידי אשפה גלויה, נטרול ריחות ומצבים המוכרים לכולנו של מכולות אשפה העולים על גדותיהם מתחת לבניין.
 
 
ומה לגבי האוויר המזוהם?
 
האוויר המזוהם אשר הופרד מהאשפה, מועבר לטיפול, המטהר אותו בשלושה שלבים: בתוך המרכז על ידי מערכות מיוחדות בטכנולוגיה ביולוגית ,  בין שלושה חדרים על ידי צינור מיוחד, ושחרור בחזרה אל אוויר העולם בצורתו המקורית והממוחזרת על ידי צינור המוביל אותו מהמבנה החוצה. 
מעניין נכון?
 
אנחנו בפורטל יבנה , החלטנו לקחת את העניינים לידיים וראות איך כל התהליך הזה מתרחש הלכה למעשה!
 
הגענו למבנה אפור לכאורה, אחרי נסיעה קצרה בדרך אפר. קידם את פני רועי אהרון מהנדס חברת "שיכון ובינוי".  לחיצת יד והתחלנו בסיור,המקום עצמו מסתבר אינו אפור כלל וכלל.
 
 
 
אז מה? מצטרפים לסיור?
לבניין האפור (בתמונה למעלה) מגיעה האשפה הרטובה והיבשה מהצינורות המובילים מתוך המכולות הנמצאות בבניינים, בדומה לתהליך הובלת הביוב. המערכת מזהה האם מדובר באשפה רטובה או יבשה ומנתבת אותה לצינור המשנה המתאים.
 
צפו בסרטון המדגים את התהליך:
 
 
לאחר תהליך המיון,  מתבצע תהליך צמצום האשפה בכדי להקטין את הכמות המובלת אל המתחם אליו משליכים את האשפה. 
לאחר תהליך הצמצום מובלת האשפה אל מכולות ענק (הנה הן ממבט תחתי)
 
 
 
וכאן ממבט עילי:
 
 
חשוב להבין, שתהליך האשפה הפנאומטית, הוא תהליך ירוק ועדיין אינו תהליך מחזורי. לפיכך, עלינו לשקוד ולעשות כל שביכולתנו בכדי להמשיך למחזר וליעל את תהליך המחזור.
טיפול באוויר וניקיונו ומזעור כמות האשפה, הינם תהליכים מבורכים!
 
אין ספק, עבודה רבה עוד לפנינו... 
 
הלכנו לפגוש את אחד מתושבי השכונה הירוקה, בן שפר, ולשמוע מה דעתו על מערכת האשפה המתקדמת:
 
 
 
מיחזור - זה רק בידיים שלנו !
 
 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...