שתף

נשים עושות שלום: צועדות אל התקווה

18:09 20.10.2016

מה חדש ביבנה

 

קבוצה יבנאית גדולה השתתפה ב'צעדת התקווה' של תנועת 'נשים עושות שלום' שהסתיימה אתמול בקול רם וצלול

 

זאת הייתה צעדה של שבועיים, שהחלה בראש הנקרה והסתיימה אתמול בתפילת נשים של 3,000 ישראליות ופלשתינאיות בצפון ים המלח, ולאחריה בצעדת המונים בירושלים, ועצרת ענק ליד בית ראש הממשלה,( 15,000 משתתפות ומשתתפים).

 

הצעדה קראה להנהגה בישראל "אנו דורשות שתובילו אותנו באומץ להסכם מדיני מכבד, מוסכם ובלתי אלים של הסכסוך המתמשך, תוך שיתוף נשים בתהליך. רק הסכם כזה יביא עתיד בטוח לנו, לילדינו ולנכדינו."

 

אורנה שמעוני וזוהרה ענתבי, מ'ארבע האמהות' וגם חברות 'נשים עושות שלום', מעבירות את הלפיד לצועדות שלנו בראש-הנקרה (צילום: מאירה פריבמן)


בין הצועדות המתמידות - קבוצה נחושה של כעשרים נשים וגברים - שצעדו את כל ימי המסע הרגלי, הייתה גם יעל שטימברג שלנו! בכל יום מימי המסע הצטרפו אליהן מאות צועדים מהאזור הקרוב, החל בקריות ועמק יזרעאל בצפון, עבור דרך ואדי ערה, עמק חפר, השפלה והרי ירושלים, עד לבירה אתמול.


משתתפות הצעדה ופעילות התנועה מגיעות מכל קצוות החברה הישראלית, ימין-מרכז-שמאל, יהודיות וערביות, חילוניות ודתיות, מהפריפריה והמרכז. מעבר לשוני הרב, לכולן מכנה משותף ברור ומודגש: עלינו לעצור את המלחמה הבאה, להשיג הסכם מדיני בין הצדדים, ובכך להגן על ילידנו ונכדינו, על האוכלוסייה כולה, כאן ועם שכנינו יחד, להבטיח את שלום האזור.
 

קבוצות של פעילות מיבנה, כשבין המובילות הייתה מאירה פריבמן (מיבנה) ויישובי האזור (הפעילות כל השנה בקבוצת יבנה של התנועה), הצטרפו למסע כבר באירוע הפתיחה, במוצאי ראש השנה, בצוק ראש הנקרה, וצעדו במקטע מודיעין-לטרון-נווה שלום, בערב סוכות. רבות ורבים השתתפו בצעדת החוף, אחת מחמש צעדות ברחבי הארץ שהתקיימו בא' חול המועד, שאורגנה על-ידי צוות שהובילה רויטל לוין-יוגב היבנאית.

 

בצעדת החוף: בת ים - יפו - תל אביב (צילום: רונית שפירו)


אתמול הגיעו ליום השיא עשרות מהיבנאים ותושבי הסביבה. "לשמחתנו ההשתתפות הייתה רבה כל-כך והצעדה התפרשה במרחבים גדולים, שלא הצלחנו להיפגש שם במהלך האירועים." מספרת מאירה פריבמן ומוסיפה: " חברי-כנסת, ראשי עיריות ומועצות, פעילים חברתיים, ועוד, הצטרפו לקריאה שלנו להשגת הסדר מדיני מוסכם ומכבד על כל הצדדים. בשלושת הימים האחרונים הצטרפה אלינו כלת פרס נובל לשלום (2011) מליבריה, ליימה בואי, שהנהיגה את נשות ליבריה שעצרו במאבקן את מלחמת אזרחים המרה בארצן. ליימה בואי מהווה השראה לפעילות שלנו, והיא תיארה בפנינו את המחויבות והאחריות שהן, בליבריה, ואנחנו, כאן, לוקחות על עצמנו, וגם עודדה והבטיחה - כשנשים לביאות מתחייבות לפעול במסירות בהתמדה ובנחישות, השלום אפשרי!"
   

בקאסר-אל-יהוד, צפון ים-המלח (צילומים: דוד שניר וערן פריבמן)

 

ליימה בואי, כלת פרס נובל לשלום (2011) שהשיגה עם חברותיה הסכם שלום בליבריה, בעצרת בירושלים (צילום: רונית בועז)

 

גם רונית ארנפרוינד-כהן, חברת המועצה שלנו מיבנה, תומכת בפעילות של 'נשים עושות שלום', ויחד אתן צעדה מבת- ים, יפו, עד לתל-אביב, לאירוע שבו לקחו חלק נשות ציבור וביניהן גם כלת פרס נובל לשלום (2011) מליבריה, ליימה בואי. רונית, שבעברה הייתה מהנהגת תנועת הנשים והאימהות 'שובי' (תנועה שקראה לצאת מגוש קטיף) מאמינה בכוח ובתובנות של הנשים להיות חלק מכל מו"מ מדיני לפתרון הסכסוך. ארנפרוינד מסרה: "כבר בשנת 2000 התקבלה החלטה באו"ם 1325, שקראה למדינות החברות באו"ם לאמץ החלטה, שבכל סכסוך צבאי/מדיני בצוותי המו"מ ישולבו נשים, כי נשים מביאות לדיונים מימד אחר, שלא לדבר על העובדה שנשים הנן קורבנות המלחמות, לא פחות מגברים, ואולי גם יותר. בהמשך להחלטת האו"ם ב-2005 הכנסת חוקקה (ע"י ח"כ אתי לבני (שינוי דאז) וח"כ יולי תמיר (מפלגת העבודה, דאז) אשר אימץ את ההחלטה ועשה לה התאמה למצב בישראל. אלא שמאז חקיקת החוק עדיין נשים אינן נמצאות מספיק בוועדות המדיניות/בטחוניות וזה בלשון המעטה. בסוף שנת 2016, לאחר שאנחנו נמצאים עשרות שנים במצב בטחוני שגובה, כל שנה, מחיר כבד וקשה, בכל רובד מחיינו במדינה. הקול הנשי חייב להישמע! גם מי שלא מבקש שלום ומאמין בשכנינו, מעובדה אחת אינו יכול להתעלם, שאלה הם שכנינו ואתם 'נגזר' עלינו לנהל חיי שכנות, הבחירה היא בידינו, באם נחיה על החרב, או נעשה הכל! להידבר ולהידבר ולהידבר, עד אשר נמצא מענה והסדר שנכון לשני הצדדים, אנחנו חייבים את זה לילדינו ונכדינו, על-מנת שנוכל להבטיח להם עתיד טוב יותר."

 

חברת מועצת-העיר, רונית ארנפרוינד-כהן

 

הצעדה הסתיימה והיבנאיות שלנו פנו אל המשך הפעילות, כאן בעיר, באזור וברחבי הארץ ואל מול מקבלי ההחלטות בממשלה. בקבוצה היבנאית פעילות 60 נשים! נשות הקבוצה מזמינות אתכן (ואתכם, כן גם גברים פעילים) להתחבר ולהצטרף לתנועה. התקשרו אל מאירה פריבמן, 054-5483066.

 

באוטובוס

 

צפו בסרטון של הצעדה:

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...