שתף

נא להכיר! 'נשים עושות שלום' ביבנה

08:22 12.02.2015

מה חדש ביבנה

 

תנועת נשים על-מפלגתית חדשה, העונה לשם 'נשים עושות שלום', הולכת ומתגבשת ברחבי הארץ. לאחרונה היא תופסת נפח מכובד גם ביבנה. נפגשנו עם מאירה פריבמן, מהצוות המוביל ביבנה, ושמענו קצת על מטרות, כיוונים ודרכי-פעולה


'נשים עושות שלום' היא, כאמור, תנועה בלתי מפלגתית רחבה וצומחת, של אלפי נשים הפועלות ומשפיעות במרחב הציבורי והפוליטי. חברות בתנועה נשים בעלות דעות פוליטיות שונות, יהודיות וערביות, חילוניות ודתיות, מכל רחבי הארץ; כולן קוראות להשיב את חזון השלום למרכז השיח הציבורי וללב הפעילות המדינית. הן פועלות למימושו של פתרון לא אלים, מכבד ומוסכם, של הסכסוך בין הישראלים והפלסטינים. המוטו שלהן: שלום אינו אוטופיה; הוא הבסיס ההכרחי לחייהם של שני העמים במרחב הזה, בביטחון ובחופש.

 

בתחנת הרכבת לשדרות. כנס ההשקה

 

קל להתייאש, להיות ציניים, 'מפוקחים', ולצפות למלחמה או למבצע הצבאי הבא כגזרת שמים. בסתיו האחרון החליטו נשים בדרום הארץ, ונשים שחיילים ממשפחתן לחמו ב'צוק איתן' בכלל, לקחת 'כדור נגד יאוש' והקימו תנועה על-מפלגתית רחבה, שקוראת לקיים משא-ומתן מדיני להשגת הסכם קבע עם הפלשתינים. גם בזמנים קשים, לעורר את הרוב השותק כאן ובצד השני, ולדרוש גיבוש הסכם מדיני הדדי בטווח הנראה לעין. כמו כן, הן קוראות לשתף נשים בכל הגופים שעוסקים במשא-ומתן, לצרף חשיבה אחרת לטובת פריצת-דרך. בקיצור - מתעקשות על תקוה ואופטימיות!


התנועה הושקה בסוף נובמבר 2014, בכנס 'שדרות לחברה'. כאלף נשים מכל רחבי הארץ, מרכז ופריפרייה, חילוניות ודתיות, יהודיות, דרוזיות וערביות, הגיעו לשדרות ברכבת אחת עמוסה, וצעדו ברגל למכללת 'ספיר' לאירוע חגיגי.

 

בחוגי-בית ביבנה


מספרת מאירה פריבמן, שהרימה את הכפפה לארגן את הנשים לתנועת 'נשים עושות שלום' ביבנה, "כבר אז השתתפנו, מספר פעילות מיבנה, ומאז מצטרפות אלינו עוד ועוד נשים, מיבנה והסביבה."


תנועת 'נשים עושות שלום' היא תנועת-השטח הצומחת במהירות הגדולה ביותר, ומונה כבר אלפים רבים של נשים רשומות. ניתן להכיר אותה (ולהצטרף!) באתר התנועה ובדף הפייסבוק הפעילים שלה.

 

פעילות הסברה בצמתים ביבנה

 

בחוג-בית שקיימו נשות יבנה, לפני כחודש, השתתפו למעלה מ-50 משתתפים (כן גם גברים מצטרפים! לתמוך ולחזק), הוצגו התנועה ומטרותיה, ורוב המשתתפות הפכו לקבוצה יבנאית תומכת ופעילה.


בשבועות האחרונים הן מקיימות משמרת בצומת היציאה מהעיר, בימי שישי בצהריים, תולות שלטים של התנועה ומציגות אותה בפני העוברים בצומת, בזמן הקצר שמאפשר האור האדום ברמזור. התגובות ברובן מתעניינות ואוהדות, "תנועת נשים - את זה עוד לא ניסינו", "הלוואי..." וכדומה. מיעוט התגובות כעוסות ואפילו תוקפניות (שעדיף לא לצטט). 

 

"בפעם הראשונה שיצאנו לצמתים" מספרת מאירה "ההשתתפות הייתה מלווה בביישנות וחשש, אבל לאחר דקות ספורות בלבד, בהן מעיזים להסתכל לנוסעים בעיניים ומקבלים חיוך ותמיכה - הסיפוק גדול!"

 

פריבמן מדגישה כי "הפעילות קיבלה אישור ממשטרת יבנה ומהעירייה. חשוב לציין שהצומת שלנו הוא אחד מלמעלה מ-50 צמתים ברחבי הארץ, מהצפון הרחוק ועד ליישובי עוטף-עזה (שנהנים עכשיו מקהל גדול של 'דרום אדום'). יש צמתים, בעיקר בצפון, בהן עומדות, יחדיו, נשים יהודיות וערביות."

 

חוגי-בית מתקיימים מידי שבוע במקומות רבים בארץ, וביבנה הן פועלות עם קבוצת צעירות ב'שכונה הירוקה' לקיום חוג-בית נוסף לקהל החדש בעיר. "נשמח לכל הצעה לקיים חוג-בית גם בשכונות האחרות!" היא מוסיפה.


פעילות נוספת היא 'סיירת בחירות', נציגות של התנועה משתתפות בכנסי בחירות בעיר כדי להציג לדוברי המפלגות שאלות לגבי עמדתם ומחויבותם לחיפוש פתרונות מדיניים של הסכם. גם כאן, כמו בפעילות בצומת, כמו בשיחות בחוגי-הבית, הגישה היא חיובית: לחזק את העשייה למען השלום ולא ליצור עימות או התנגשות, גישה חדשה - עשייה של נשים!

 

 

לסיום, מספרת פריבמן, "במפגש מיוחד של התנועה, שהתקיים ברחבת ה'סינמטק', לפני שבועות אחדים, שמעתי סיפור קלאסי מטוניס: החקלאי במדבר זורע כל שנה מחדש, בלי לדעת האם יגיע הגשם או לא. אם יורד גשם - נפרשים במדבר שדות פורחים ומרהיבים. אסור שיגיע הגשם ובאדמה לא ימתינו זרעים. אנחנו זורעות זרעים של שלום, בואו לזרוע אתנו!"

 

נאחל להן בהצלחה!

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...