שתף

משבר הקורונה ונדל''ן

15:13 05.05.2020 | מערכת האתר

מה חדש ביבנה

טור דעה מאת: דוד דורה

 

כיצד מוצאים את הנכס הנכון? לשאלה זו אין תשובה אחת חד-משמעית. תשובה לשאלה זו תלויה בתזמון, במאפייני הנכס, בשימוש שניתן לעשות בנכס ובעוד גורמים רבים ומגוונים. היום אתמקד ברכיב התזמון

 

כשהייתי סטודנט לתואר ראשון במשפטים המרצה לדיני קניין, פרופסור אבי וינרוט, אמר שנכס תמיד עדיף על כסף. בתור אדם שעוסק בנדל"ן, ברוב חייו הבוגרים, אני נוטה להסכים עם הצהרתו של פרופסור וינרוט. כשאדם מוצא את הנכס הנכון - הנכס בהחלט יכול להיות עדיף על כסף, שכן, בעוד כסף נזיל מתבזבז, נכס נשאר ונכס נכון גם נושא פרי. 

 

כאמור, השאלה היא כיצד מוצאים את הנכס הנכון? לשאלה זו אין תשובה אחת חד-משמעית. תשובה לשאלה זו תלויה בתזמון, במאפייני הנכס, בשימוש שניתן לעשות בנכס ובעוד גורמים רבים ומגוונים. היום אתמקד ברכיב התזמון.

 

בעתות משבר משקיעים רבים מחפשים 'מציאות', נכסים במחירים נמוכים מאוד כתוצאה מן המשבר אליו נקלעה המדינה (או העולם), אשר בחלוף המשבר יניבו להם רווחים.

 

שנת 2008 מסמנת את תחילתו של המשבר הכלכלי העולמי, במסגרתו כלכלת העולם התרסקה בשל שילוב של מספר גורמים, אותם לא אסקור במסגרת זו. באותה תקופה אנשים איבדו את כל הונם, בשל המשבר הכלכלי שפקד את העולם, ונאלצו למכור את רכושם. כך, בזמן שהביקוש לנדל"ן ירד בעולם בשל המצב הכלכלי, ההיצע דווקא גדל והוביל לירידה במחירי הנדל"ן בעולם. בזמן שאנשים מן הישוב פחדו להשקיע הונם בתקופת המשבר, ציבור המשקיעים ניתח את המצב הפיננסי בשוק והבין שמדובר בהזדמנות מבטיחה. במהלך המשבר ולאחריו משקיעים רבים בחרו להשקיע כספם דווקא בנדל"ן. כיום מסתמן כי אותם משקיעים עשו בחירה נבונה, שכן השקעתם בתקופת המשבר הניבה להם רווחים עצומים.

 

דוד דורה: "כדאי לפקוח עיניים, לעשות חישוב מושכל, להתייעץ עם אנשי מקצוע ולהשקיע בשוק הנדל"ן"

 

גם כיום העולם בעיצומה של תקופה משברית. אמנם בשנת 2008 המשבר נבע ממעשה ידי אדם, בעוד משבר נגיף קורונה נובע מכוח עליון, אולם מדובר במשבר, אשר פוגע פגיעה ממשית בכלכלה העולמית, בדומה למשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008. תקופה משברית זו עשויה להניב הזדמנויות חד-פעמיות להשקעה, אולם הזדמנויות אלה והאטרקטיביות של העסקאות תלויים במשך המשבר. ככל שהמשבר יהיה ארוך יותר, כך 'המציאות' שיצוצו בעולם הנדל"ן יהיו שכיחות יותר ויותר.

 

כבר כיום ניתן למצוא 'מציאות', ומתחילות להתקבל במשרדי פניות של משקיעים המעוניינים להשקיע בהן. אולם, לכל מטבע שני צדדים, ויש לזכור כי משבר ארוך מדי - עלול לגרום לפגיעה כה קשה בכלכלה, שתפגע, בסופו של דבר, אף בפירות ההשקעה או בזמן שייקח למשקיע להפיק מן הנכס את רווחיו.


אבל ניסיון העבר מלמד שכבר כיום כדאי לפקוח עיניים, לעשות חישוב מושכל, להתייעץ עם אנשי מקצוע ולהשקיע בשוק הנדל"ן, בדיוק כמו בשנת 2008. שכן, בעוד כסף נזיל מתבזבז - נכס נשאר, ונכס נכון - אף נושא פרי.

 

כותב המאמר הנו דוד דורה - משווק נדל"ן מסחרי. אין באמור לעיל כדי להמליץ לבצע עסקאות בנדל"ן בעת זו.

 

בעוד כסף נזיל מתבזבז - נכס נשאר, ונכס נכון - אף נושא פרי
תמונת אילוסטרציה

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...