שתף

מנשה לוכד הנחשים: ''יש נחשים בכל מקום''

13:47 11.07.2019 | מערכת האתר

מה חדש ביבנה

 

מכנים אותו 'הלוכד משוהם' והוא מוכר ביבנה כלוכד הנחשים אשר אפילו העירייה מזעיקה אותו עם קריאות התושבים. כדאי להקשיב לעצות של מנשה!

 

לאחרונה קיבלנו לפורטל ידיעות ותמונות רבות על תפיסת נחשים ביבנה, כאשר את חלק מהתפיסות עשו התושבים בעצמם. יצאנו לבדוק האם נכון לנהוג כך, או האם יש צורך לקרוא ללוכד נחשים מקצועי, וראיינו את מנשה פיקל, הלוכד משוהם, ויצאנו מהראיון הזה עם תובנות חשובות וחיוניות להמשך התנהגותנו מול החיה ה'מפחידה' הזו, הנקראת 'נחש'.

 

 

מנשה, אילו סוגי נחשים ישנם בישראל והאם צריך להיזהר מכולם?

"בארץ 42 מיני נחשים. מהם 9 בלבד ארסיים. כל נחש דורש התייחסות, כי רוב הציבור לא יודע לאבחן את הסוג. מה גם שלפעמים הימצאות נחש מסויים מצביעה על הימצאות נחשים נוספים. הנחש אינו חיה תוקפת, אלא מתגונן. הוא לא בא לעבר אדם. הוא פוחד מאוד מהאוייב העיקרי שלו - האדם. הכשות מנחשים הם בגרימת האדם ולא הנחש. מערכת החינוך, או רשות הטבע והגנים, לצערי, לא עוסקות בהסברה או הדרכה בנושא. על כן אנשים שרויים בפחדים, פוביות מנחשים. אבל הציבור לא יודע כיצד להיזהר או להימנע מהכשה."

 

הלוכד משוהם בפעולה

 

אז באמת, איך עושים זאת, ואיך אפשר להימנע מנחשים בחצר ביתנו הפרטי?

"יש כמה כללים בנושא:

  • להבין שיש נחשים בסביבתינו כל הזמן, בכל שעה ועונה. כן, גם בחורף.
  • אסור ללכת בחושך. בבתי-קרקע רצויה תאורה טובה בחצר כשיש בה פעילות, ובמקום אחר יש לנוע בחושך עם פנס טוב. תמיד להאיר את הדרך. לנחשים אין אוזניים, ולכן, הם לא שומעים אותנו.
  • אסור להכניס ידיים למקומות נסתרים. בכל פעולה יש לוודא שהידיים והעיניים בקשר.
  • חצר-הבית לא תהיה 'יפה', אלא בטוחה למשתמשי החצר. אין צמחיה משתרעת, אין שיחים מעובים, אין גרוטאות, כל עץ או שיח יקבלו גזע נקי (של לפחות 40 ס"מ). לגלות המה שיותר את פני-הקרקע.
  • הבית צריך להיות מוגן מחדירת בע"ח לתוכו. הדלתות החיצוניות תמיד סגורות, רשתות על חלונות, כולל ויטרינה כיציאה לחצר (בבתי קרקע).
  • אין להשאיר פתח פתוח, העשוי לאפשר כניסה לחלל הבית."

 

 

מה צריך לעשות כשרואים נחש?

"כשרואים נחש בחצר - אין צורך לברוח! הנחש לא יבוא לקראתנו, אבל רצוי לזוז מטר או שניים ולהישאר איתו בקשר-עין, להתקשר למוקד העירייה (או המועצה) והם יודעים להזמין מיד את לוכד הנחשים (הלוכד משוהם עובד עם העיריות שלנו, באזור השפלה). הלוכד ילכוד את הנחש ויבצע סריקה מקפת לאי הימצאות נחשים נוספים. רצוי מאוד להישאר במקום עד להרגעת הלוכד."

 

חס וחלילה וכבר הכיש הנחש - מה צריך לעשות?

"במידה והיה מגע שיניים של נחש בגוף האדם - יש לשבת מיד! לא לרוץ! יש לקבע את האיבר ולא לטלטלו. אין לחסום דרכי-דם. אין לחתוך או למצוץ את איזור הפגיעה. יש להזמין מיד אמבולנס, לפינוי מיידי לבית-חולים."

 

צפע שחור. הצבע אינו מדד אם הנחש ארסי או לא

 

האם כל אחד יכול ללכוד נחש בכוחות עצמו?

"אני רוצה להדגיש: יש נחשים בכל מקום. החיה מוגנת, ואין לנסות לפגוע בה. זה מסוכן מאוד. לעולם אל תנסה ללכוד או לפגוע בנחש. הוא מוגן בחוק, זה מסוכן, ותמיד יש אפשרות להימצאות נחשים נוספים. רק לוכד מוסמך רשאי ללכוד נחשים, ואז, על-פי חוק, הם משוחררים בטבע.

 

ספר קצת על עצמך: איך הגעת לזה ומדוע דווקא לכידת נחשים כמקצוע?

"אני מתגורר כיום במשמר דוד. אני אוהב טבע ובעלי-חיים. למדתי עליהם רבות, ולכן, אני מתמצא ומבין שרצוי מאוד לא לפגוע בבעלי-חיים - גם להם זכות לחיות, ורובם מועילים לנו מאוד. כל הפחדים וההרג המיותר נובעים, כאמור, מחוסר ידיעה, סטיגמות, דעות קדומות וכו'. אני, שמבין את התמונה המלאה, מנסה לעזור לשני הצדדים (האדם והחיה), ולכן, אני מקפיד לשמור על בעלי-החיים, וכן, להסביר בנושא, לתת תמונה נכונה, לפתור בעיות ולהרגיע. כפי שאנו רוצים לחיות - גם לבעלי-חיים מגיע. אני לוכד מוסמך, בעל ידע רב, ועם וותק של שנים רבות."

 

הלוכד משוהם - באתר כאן ובדף הפייסבוק כאן

 

צפו בסרטון על 9 הנחשים הארסיים בישראל:

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...