שתף

מאסווירה שבמרוקו לברודווי שבניו-יורק: גנאווה מגיע ליבנה

09:57 06.06.2022 | מערכת האתר

מה חדש ביבנה

קונצרט סיום העונה של תזמורת ירושלים מזרח ומערב, מזמין את הקהל לטקס גנאווה אקסטטי וצבעוני, שמחבר את אסווירה שבמרוקו עם ברודווי שבניו-יורק
8 ביוני, בשעה 20:30, היכל התרבות יבנה (מנצח: מתן יונה)
כרטיסים במבצע רגע אחרון במחיר 75 ש"ח בלבד בקופת היכל התרבות בטל' 08-9320000 ובקישור>> כאן

תזמורת ירושלים מזרח ומערב, בניהולו המוזיקלי ובניצוחו של תום כהן, מסיימת את עונת 2021-2022 במופע 'גנאווה', מופע מלא קצב ותשוקה שמזמין את הקהל לטקס גנאווה אקסטטי וצבעוני שמחבר את אסווירה שבמרוקו עם ברודווי שבניו יורק. המופע משלב את הסגנון המוזיקלי השבטי ומלא האנרגיה הנהוג אצל השבטים הברבריים בצפון אפריקה עם עיבודים בשפת התזמורת הייחודית שלוקחים אותו למחוזות הג'אז והפופ.

 

מהדי נסולי. צילום: יח"צ

 

את הערב יוביל המועלם, ראש הטקס, מהדי נאסולי, שיגיע ממרוקו עם הגימברי המסורתי שלו ואנרגיות של מרפא שבטי. עוד יגיעו ממרוקו, קבוצה של קויוס, מוזיקאים המנגנים על הקראקב (כלי הקשה ברברי עתיק) המאפיין את הטקסים המהפנטים האלה, שיעצימו את החוויה הטקסית. אליהם יצטרף חבר ותיק ומוערך של התזמורת, הפסנתרן עומרי מור, ששיתופי הפעולה שלו עם נאסולי ועם מאסטרו תום כהן כבר הציתו במות ברחבי אירופה, אמריקה וצפון אפריקה.

במסגרת הקונצרט יבצעו יחד עם התזמורת לראשונה בישראל, עיבודים מיוחדים שחיבר המאסטרו לקטעי גנאווה מוכרים וגם חדשים, כאלו שלוקחים את המסורת המופלאה הזו ונותנים לה פרשנות מערבית עכשווית ומביאים אותה עד למחזות הזמר הססגוניים של ברודווי.

הקונצרט, הוא הזמנה פתוחה להיסחף למערבולת של צליל וצבע, של קצב וקסם, של שירה וריקוד, של מסורתי וחדשני, ושל מזרח ומערב.

 

מהדי - צילום: hicham abd

 

מאסטרו תום כהן, מנצח ראשי ומנהל מוזיקלי: "אני שמח ונרגש לשתף פעולה עם שני חברים יקרים ומוכשרים שלי. ממרוקו מגיע אלינו מהדי נאסולי ומכאן עמרי מור. המפגש ביניהם הוא התממשות של כל הכוונה היצירתית שלי – חיבור אורגני ושמח של מסורת קדומה עם עיבודים מודרניים, גשר מוזיקלי בין תרבויות וזמנים, חגיגה של יצירה משותפת שמתודלקת בחברות ואהבה. זהו קונצרט סיום העונה הגדול, הצבעוני והייחודי ביותר שעשינו בשנים האחרונות וזו זכות גדולה עבורי להזמין את הקהל לקחת חלק בקסם של הגנאווה" .

 

עמרי מור. צילום: יוסי צבקר


שורשיו של סגנון הגנאווה מגיעים עד סידי בלאל אבן רבאח, בן הלוויה הקרוב של הנביא מוחמד והמואזין הראשון, שמעורר בשנים האחרונות עניין עצום בעולם כולו. המבנה הטקסי, חוויית הטראנס והחיבור של מוזיקה לעולמות של תשוקה ודבקות, הצליל הישן שמאופיין בכלים מסורתיים ועתיקים, והשירה בקולות ובמנטרות מתגברות. הפכו את הגנאווה לאחד הסגנונות החמים כיום בעולם המוזיקה.

 

מהדי נאסולי - (Mehdi Nassouli) הוא כוכב בינלאומי ממרוקו, שמשלב מוזיקה מסורתית אפריקאית, רגאיי, רוק וג'אז. נאסולי נחשב למוביל דור העתיד של מוזיקת הגנאווה, המוזיקה שהוא מנגן היא בהשראת גנאווה אבל לא רק – יש בה שילוב של הרבה ז'אנרים מרוקאיים כמו מלחון, עיסאואה, המאצ'ה ודקה. את כל אלו הוא משלב עם ג'אז, היפ הופ, פאנק ורגאיי.

מהדי נולד וגדל בטרודאנט שבמרוקו לפני 37 שנים. הוא למד לנגן במגוון רחב של כלים בגיל צעיר, אך עד עצם היום הזה הוא מתבלט בנגינה על קמברי (גמברי), כלי מיתר ישן ומסורתי העשוי בעיקר מעץ ומכוסה בעור הגמלים. לפני שפרץ בקריירה בינלאומית, הוא בילה עשור שלם לאורכה ורוחבה של מרוקו ולמד את הדיסציפלינות המוזיקליות האזוריות המגוונות. כאמור, הופעותיו כיום משלבות מקצבים מסורתיים של מרוקו עם נגיעות של מוזיקה אפריקאית, רגאיי, רוק וג'אז. מלבד פרויקט הסולו שלו, מהדי הוא גם חבר פעיל בפרויקטים שונים כמו בוב מגרב (מחווה לבוב מארלי עם אווירה מרוקאית), עמאר 808 (פרויקט מסורתי/אלקטרו), ג'וקו (מוזיקה אפריקאית) וכן נוהג להופיע ברחבי העולם עם טיטי רובין והינדי זהרה על בסיס קבוע. הוא הופיע במאות פסטיבלים ברחבי העולם.

למהדי יש קשר מיוחד גם עם אמנים מישראל. הוא מופיע ברחבי העולם ואף הוציא אלבום עם הרכב משולש מרוקאי-אלג'יראי-ישראלי שמשלב בין מוזיקת גנאווה לג'אז. בהרכב מיוחד זה חברים לצדו של נאסולי הפסנתרן הישראלי עומרי מור והמתופף האלג'יראי קארים זיאד. מהדי גם שיתף פעולה עם ללה תמר הישראלית. על אלבומו האחרון עם תזמורת מרמושה ניצח אבישי דרש מירושלים.

 

עמרי מור - עמרי פסנתרן, מלחין ומעבד ישראלי, על אף שהחל במוזיקה קלאסית מוכר בעיקר כאמן ג'אז פיוזן' עם יסודות במוזיקה אנדלוסית. עומרי זכה 4 שנים רצופות במלגות קרן תרבות אמריקה ישראל, הוא מלמד בקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב ובמרכז למוזיקה שקט. מור מבצע שיתופי פעולה עם נגנים רבים בישראל ומחוצה לה., דניאל זמיר, עומר אביטל, גלעד אברו אחרים. הוא ניגן עם מבצעים ישראלים בולטים דוגמת מוריס אל מדיוני, ברי סחרוף והפייטן חיים לוק. בשנים האחרונות שיתף מור פעולה עם הסקספוניסט הזמר אבטה בריהון והשניים מייצרים חיבור בין מוזיקה מסורתית הצפון אפריקאית והאתיופית.

מור הקים את פרויקט אנדלוג'אז, שנוסד בפסטיבל ג'אז בים האדום בשנת, 2010 פרויקט ייחודי המשלב את שני הסגנונות המוזיקליים.

תזמורת ירושלים מזרח ומערב הינה תזמורת קאמרית המונה כשלושים נגניות ונגנים המגיעים מכל קצוות הארץ והמגזרים המרכיבים את החברה הישראלית ובמגוון גילאים נרחב. כל שלוש הדתות המונותאיסטיות מיוצגות אצל הנגנים והיוצרים. הם מנגנים על כלים קלאסיים מזרחיים, כלי קשת, כלי נשיפה וחטיבת קצב. עיבודיה של התזמורת נכתבים על ידי מנהלה המוזיקלי, המנצח תום כהן, מוזיקאי בעל שם בינלאומי הידוע ביכולתו הייחודית להעביר באמצעות עיבודיו ושיטת הניצוח המקורית שלו את המוזיקה של ארצות ערב וצפון אפריקה למוסיקאים ולקהלים שונים ומגוונים. הם מושתתים על השפה המוסיקלית אשר פותחה בה לאורך השנים, המשלבת ומחברת מתודות מוזיקליות ממזרח וממערב לכדי שפה אחידה, קוהרנטית ואורגנית, המפגישה, למשל, מקאמים ומקצבים מארצות ערב והאסלאם עם הרמוניה ואסתטיקה מערביות. לאורך השנים הקים כהן תזמורות אחיות המושתתות על האבטיפוס של תזמורתו הירושלמית ברחבי העולם עליהן הוא מנצח עד עצם היום הזה.

 

'גנאווה'
8 ביוני, בשעה 20:30, היכל התרבות יבנה (מנצח: מתן יונה)
כרטיסים במבצע רגע אחרון במחיר 75 ש"ח בלבד בקופת היכל התרבות בטל' 08-9320000 ובקישור>> כאן

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...