שתף

לא! להשמדת סנוניות ביבנה!

15:11 31.05.2020 | מערכת האתר

מה חדש ביבנה

מאת: אריאל צבל

 

אחד מפלאי הטבע המרהיבים ביבנה הוא הסנוניות, אך יש מי שבוחר להשמיד אותן רק בגלל מעט לכלוך. אנחנו בחרנו להביא בפניכם, הקוראים תושבי יבנה, את היתרונות שלהן!

 

שלושה מינים מקננים בבנייני העיר, והנפוצים שבהם הם סנונית הרפתות, שאוכלוסיות שונות שלה נמצאות כאן כל השנה, וטסית הבתים שרק מקייצת אצלנו. סנוניות הרפתות מקננות בכמה מוקדים בעיר, והטסיות אימצו בניינים חדשים יחסית בדרום העיר ויצרו את אחת ממושבות הקינון הדרומיות ביותר של המין הזה בעולם. השנה ראיתי את הטסיות הראשונות ב-9 במרץ, ומיד הן ניגשו לקנים מהשנה שעברה. הקנים עשויים מכדוריות בוץ קטנות המוצמדות זו לזו במשך שבוע-שבועיים של עבודה קשה, עד ליצירת מבנה כדורי בחלקו. המבנה מוצמד למפגש בין קיר ותקרה, במיוחד בפינות. בשני מיני הסנוניות, הקינון עצמו נמשך כשישה שבועות: לפחות שבועיים של דגירה, וכשלושה שבועות ויותר עד לפריחה מהקן. זוגות משני מיני הסנוניות עשויים להשלים שני מחזורי קינון בעונה. בשנה שעברה ראיתי טסיות אחרונות ביבנה ב-29 בספטמבר.

 

 

הסנוניות מתמחות בציד חרקים מעופפים, המהווים כמעט את כל מזונן. מדובר בחרקים קטנים, בגודל יתוש או יבחוש, אם כי סנוניות הרפתות צדות גם זבובים גדולים. ביבנה שני המינים צדים בגבהים שונים במקצת, ויחד הם יוצרים חזית עמוקה שאף חרק מעופף אינו נמצא מעליה או מתחתיה. מעריכים שסנונית אחת צדה כ-60 חרקים מעופפים בשעה, ומכיוון שבימים ארוכים אלה ציפורים פעילות כ-14 שעות ביממה, מדובר ב-840 חרקים ביום לסנונית. המספר המרבי של טסיות שספרתי העונה הוא 47; מספר סנוניות הרפתות המקומיות אולי דומה ואולי קטן יותר בדרום העיר (קשה להעריך את המספר בגלל נוכחות אוכלוסייה נודדת והתקבצויות קצרות של סנוניות רבות ממרחקים לקראת שעת הלינה). אם כן, אפילו בהתחשב בכך שלא כל האוכלוסייה צדה, כי חלק מהציפורים דוגרות, בדרום העיר בלבד הציפורים הקטנות האלה מדבירות כמה רבבות חרקים מעופפים מדי יום! אה כן, ועל רקע בהלת הקורונה והנטייה האנושית לחפש אשמים בולטים לעין, כדאי להזכיר שסנוניות מכל המינים אינן מעבירות מחלות לבני-אדם...

 

 

לא מוגזם לומר שהסנוניות הן חומת ההגנה שלנו מפני חרקים מעופפים. כל מה שהן מבקשות בתמורה זה שלא יפריעו להן לקנן. למרות זאת, יש בעיר מי שמחסלים קנים. ההשמדה נעשתה אפילו כשהיו בתוך הקנים ביצים וגוזלים, תוך עבירה הן על החוק להגנת חיית הבר והן על חוק צער בעלי-חיים. העילה להשמדה היא לכלוך הקיר והרצפה שמתחת לקן - מחיר קטן לשלם עבור מקום בשורה הראשונה לצפייה בפלא טבע ועבור שירותיו של צבא טורפי חרקים יעיל ביותר. אי-אפשר להפריז בחשיבותם של הטורפים האלה ליד השלוליות הרבות של מים עומדים בנחל יבנה ובאינספור שקעים מאולתרים בקרקע ועל הגגות, ליד מוקדי השקיה ומיזוג אוויר. הסנוניות עושות את העבודה ללא רעל וללא שום סיכון אחר עבורנו. ומה בעניין הלכלוך? מובן מאליו ולגיטימי להירתע מבוץ ומלשלשת בסביבת הבית, אך אפשר לצמצם את הלכלוך ללא פגיעה בציפורים, בדרכים שאפרט בהזדמנות אחרת.

 

אם יש בבית שלכם קן של סנונית רפתות, של טסית הבתים או של סנונית מערות - תנו להן לקנן בשקט. ובבקשה - שלחו אליי דיווחים ותמונות (אבל שמרו מרחק - אל תפריעו לקינון לשם השגת התמונות!). כדי להתמודד בהצלחה עם הגורמים המבקשים להשמיד קנים, חשוב מאוד להראות שרובנו שמחים לחיות בשכנות עם היפהפיות הנחמדות האלה, אז אל תתביישו לפנות אליי ולספר על הסנוניות שלכם.

 

 

בצילומים: 1. טסיות מקננות במבנה ביבנה, 12.5.2020. בצילום חמישה קנים, ובתוך ארבעה מהם אפשר לראות טסית, וכן טסית אחת באוויר ושתיים עומדות על קיר. כל הקנים האלה וכמה אחרים הושמדו ב-17.5. (צילמה: דרורה ברוק). 2. אותו קיר ב-27.5. עשרה ימים בלבד לאחר ההשמדה, זוג סנוניות רפתות כבר קרוב לסיום הבנייה של קן חדש באותו מקום, וזוג טסיות בונה אף הוא קן חדש (מחוץ לתמונה, זוג טסיות נוסף כבר כמעט סיים את הבנייה). מהירות הבנייה מעידה שהשמדת קנים אינה רק אכזרית ומזיקה מבחינה אקולוגית, אלא אפילו לא יעילה (צילם: אריאל צבל). 3. סנונית רפתות, אחת מזוג העוסק בבניית הקן שנראה בצילום הקודם, מביטה על האנשים שמתחתיה, 27.5.2010 (צילם: אריאל צבל).

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...