שתף

התחדשות עירונית, עבור מי וכיצד?

15:57 12.11.2020

מה חדש ביבנה

טור אישי מאת: טל מימרן

 

השבוע נתבשרנו כי עיריית יבנה פרסמה סקר והזמינה את כלל תושבי העיר להביע עמדה לגבי החזון הרצוי לשכונות הוותיקות. פרסום זה העלה חיוך על פניי, אבל לא מהסיבות הנכונות

 

תהליך התחדשות עירונית, והרצון לשתף את התושבים בתהליך, מבורכים וחשובים. עם זאת, כפי שאסביר, ישנן שאלות מדאיגות המתעוררות ביחס ליוזמה זו. ובפרט: 1) האם נכון לשלב את כלל תושבי העיר בסקר הנוגע לעתידם של תושבי השכונות הוותיקות? 2) האם עיריית יבנה פועלת, עד כה, בשיתוף פעולה עם השכונות הוותיקות באופן שמעיד על רצון כנה להפיק את המיטב מהיוזמה הנוכחית? 3) כיצד יהיה נכון יותר, לתחושתי, לקדם את נושא ההתחדשות העירונית בשכונות הוותיקות בעיר?

 

"אני מבקש להסיט את הזרקור על מי שחשוב באמת – תושבי השכונות עצמם

 


ישנן שאלות נוספות שהייתי שמח להעלות ולהציע תשובה עליהן, אבל ברשימה זו אתמקד בשלוש השאלות העיקריות הללו. בטרם אצלול לעובי הקורה, אפתח בהתנצלות: אני תושב העיר מאז גיל הינקות, כאשר את שנות הילדות ביליתי בשכונה הצבאית, ובשנים האחרונות (לאחר שהקמתי משפחה משלי) אני מתגורר בשכונה הירוקה. ולמרות זאת, רבים מחבריי הטובים ביותר גדלו, ועודם מתגוררים, בשכונות הוותיקות. אז כמו היום, ביליתי לילות כימים בשיחות מעמיקות עמם על הדברים שמפריעים להם, ועל מה שניתן היה לעשות טוב יותר במהלך השנים לטובתם. אהבתי במיוחד לשבת עם הורים של חבריי, מתושביה הראשונים של העיר יבנה, אשר סיפרו על הימים הראשונים של העיר (שהתחילה כרחוב אחד, ממש ככה), ועוררו בי התרגשות, סקרנות, ובעיקר תחושת גאווה על הדרך המיוחדת שעברה העיר שלנו. מבחינתי, תושבי כל השכונות אחים ואחיות הם, ומתוך נקודת מוצא זו, אני מרגיש לנכון לבטא תסכול שמתעורר בקרבי על היוזמה הנוכחית.


אינני מבקש ללמד אף אחד מה נכון עבורו, אלא להיפך, אני מבקש להסיט את הזרקור על מי שחשוב באמת – תושבי השכונות עצמם, שאנו עוסקים כאן בפיתוח ביתם ועתיד משפחתם. במידה והרצון שלי לכתוב בשם השכונות הוותיקות מפריע למישהו או מישהי, חשוב לי להבהיר כי אני פתוח לשוחח על כל הנחת יסוד או עמדה שאני מציג במאמר זה, ובפרט, אני מוכן ללמוד מכל אחד או אחת שחושבים שאני טועה בנושא כזה או אחר ("איזהו חכם, הלומד מכל אדם"). מכאן, אני שולח הזמנה פתוחה לכל מי שמוצא לנכון לערער על דבריי, עם הזמנה לשיחה ידידותית – כיאה לחברים באותה הקהילה – ומבהיר כי כוס הקפה הראשונה על חשבוני.

 

האם נכון לשלב את כלל תושבי העיר בסקר הנוגע לעתידם של תושבי השכונות הותיקות?

מאז ילדותי, ראיתי את העיר יבנה עוברת תהפוכות רבות. גדלתי בעיר שהייתה דומה לכפר, עם קהילה חזקה ומאוחדת. העיר הלכה וגדלה באופן בלתי רגיל בשנים האחרונות, והיום – אם נודה על האמת – כבר קשה להגיד שכולנו מקשה אחת. ישנן שכונות רבות ומגוונות, כל אחת בעלת אופי שונה ואינטרסים אחרים, ובאופן טבעי נוצרו איים (אם נדמה שכונה לאי) אשר לא תמיד מחוברים האחד לשני. ואני תוהה, האם תושב שכונת נווה אילן יכול באמת לדעת למה זקוק תושב של שכונה אחרת? האם הרצונות של תושבים חדשים בעיר תואמים לרצונות של מי בשכונות הוותיקות כאשר מדובר במערכות נפרדות בתחומים כגון תשתיות, חינוך (לפחות עד חטיבת הביניים) ועוד? אין ספק שראוי לשתף את כל תושבי העיר בתהליך החשיבה, אבל לתושבי השכונות הוותיקות חייבת להיות מוענקת עדיפות, והדבר חייב לקבל ביטוי בכל פרסום בנושא ובכל צעד ושעל בתהליך. כרגע הדבר לא בא לידי ביטוי מספק.  


האם עיריית יבנה פועלת, עד כה, בשיתוף פעולה עם השכונות הוותיקות באופן שמעיד על רצון כנה להפיק את המיטב מהיוזמה הנוכחית?

כפי שציינתי במענה לשאלה הקודמת, העיר יבנה התפתחה באופן חיובי בהרבה מאוד תחומים. עם זאת, נדמה כי תנופת הפיתוח פסחה לעיתים על השכונות הותיקות ובנוסף עם כל שכונה שהתווספה לעיר – כך תושבי העיר הותיקים הרגישו שהעיר "בורחת להם מהידיים". ישנם צעדים שנעשו על מנת לנסות ולקדם פיתוח בשכונות הוותיקות, כגון הקמת מנהלת התחדשות עירונית. אבל, וזה אבל גדול, האם תושבי השכונות הוותיקות מרגישים שהמנהלת שהוקמה פועלת לטובתם? או שמא ישנה תחושה שהיא מקדמת אינטרסים אחרים, ובפרט של היזמים? האם תושבי השכונות הוותיקות מקבלים באופן מסודר מידע חשוב שיסייע להם לקבל החלטות קריטיות הנוגעות לנכס החשוב ביותר בחייהם, למשל לגבי הזכויות שלהם בתהליך פינוי-בינוי? כמדומני, התשובה לשתי השאלות הללו אינה מעוררת תקווה רבה מדי. אסביר באמצעות אנקדוטה, לפני מספר שנים, כאשר ניהלתי את מועדון רוטרי יבנה, ביקשתי לקיים כנס ליידוע הציבור בשכונות הוותיקות באשר לזכויותיהם במסגרת הליכי התחדשות עירונית. קיבלתי כבר הסכמה מצד בכירים בתחום ההתחדשות העירונית – מנהלי חברות מובילות, עורכי דין העוסקים בתחום ועוד – להגיע בהתנדבות ולהעניק מידע בחינם לתושבי העיר. אלא, כאשר הצגתי בפני הנהלת העיר את הרצון לקיים את הכנס, קיבלתי תשובה מדאיגה מאוד ולפיה תושבי השכונות יודעים לכאורה "יותר מדי" על זכויותיהם, ולא צריך לעודד אותם להקשות עוד יותר על תהליך ההתחדשות העירונית.


תושבי השכונות הוותיקות אינם מקשה אחת – בדומה לכל מקום אחר – ואין לי או לאף אחד אחר (אפילו לא להנהגת העיר) זכות להכריע באופן גורף האם הם יודעים יותר מדי או מעט מדי. כל שאנו יכולים לעשות הוא להציע מידע, או ייעוץ, ומשם כל אדם יקבל את ההחלטה הנכונה עבורו בהתאם למסגרת השיקולים שלו. הנהגה צריכה להוביל, אבל לא להחליט בשביל התושב מה נחוץ ומה לא. הנהגה נבחרת על מנת לשרת את הציבור, ולא ניתן לשרת קהילה מבלי לתת לה ביטוי – ומבלי להציג בפניה את התמונה הכוללת לגבי תהליך מסוים (כגון התחדשות עירונית). חוסר האמון בין הנהגת העיר לחלק מתושבי השכונות הוותיקות בא לידי ביטוי גם בהתפתחויות האחרונות ברחוב הדרור, כאשר אנו עדים למספר הולך וגדל של התנגדויות ותלונות ביחס להליך הפיתוח העירוני ברחוב זה. במקרה אחד, העירייה אף בחרה לצאת למאבק משפטי מול נציגי שני בניינים ברחוב הדרור – והנושא הגיע עד לוועדה המחוזית לתכנון ובניה – כאשר בסופו של דבר נפסק על ידי הועדה כי טענות התושבים היו מוצדקות וכי על העירייה לתקן ליקויים שנתגלו בתהליך ההתחדשות. אין ספק כי לעיתים אין לעירייה אפשרות אלא לנהל הליכים משפטיים אל מול תושבים, או הנהגה של שכונה או מוסד בעיר, אבל לא בטוח שזה היה המצב במקרה זה. חבל לי כתושב שמשאבי ציבור הושקעו בייעוץ משפטי עבור העירייה במקום במציאת פשרה מול התושבים.


כיצד יהיה נכון יותר, לתחושתי, לקדם את נושא ההתחדשות העירונית בשכונות הוותיקות בעיר?

הדרך הנכונה ביותר לפתח אזור מסוים היא באמצעות דיאלוג משמעותי עם מי שמתגורר בו, ומי שהפיתוח ישפיע הכי הרבה על עתידו. מן הראוי כי לצד מנהלת ההתחדשות העירונית יוקם מטה אשר ייצג באופן בלעדי את האינטרסים של השכונות הוותיקות, כזה אשר יאגד ככל הניתן את התושבים ויוביל ביחד איתם ובשיתוף פעולה עם העירייה הליך התחדשות עירונית הוגן, מתחשב, שקוף וכזה אשר מנסה להתחשב באינטרסים של כל הצדדים. אין סיבה שלא תהיה נציגות עבור כל שכונה בה מתוכנן הליך של התחדשות עירונית, כאשר באחריותה יהיה גם להביא מידע בפני תושבי השכונות וגם לייצג אותם בפני הרשויות בעיר, היזמים וכל גורם אחר שיהיה מעורב בתהליך. ישנן אנשים מעולים, ברמה המקצועית והאישית, בכל השכונות הוותיקות בעיר – ומן הראוי להעניק להם את הבמה, ואת הקול, בשביל לקדם את הטוב ביותר עבורם.


ולסיום, מן הראוי כי גם יתבצעו חיבורים וקישורים בין תושבי כלל השכונות בעיר, לקרב לבבות ולבנות ביחד עתיד משותף. אלא, נכון יותר לעשות זאת באמצעות דיאלוג ופרויקטים קהילתיים משותפים, ולא באמצעות הזמנה של תושבי שכונות שאינן עוברות התחדשות עירונית להשפיע על חייהם של תושבי שכונות אחרות (באופן אנונימי, ובמקרים רבים מבלי שיהיה בידי מביע הדעה מידע מספק בשביל לעשות זאת בצורה מושכלת). עיריית יבנה והנהגתה מהווים מודל בתחומים רבים, ואין ספק שיבנה היום נהנית ממעמד מכובד בישראל, אבל אם נמשיך להתרחק האחד מהשנייה ואם לא נדע להתחבר ולקדם ביחד עתיד משותף, אשר יש בו מרחב עבור כולנו, כל העבודה הקשה עלולה לרדת לטמיון.

 

מעיריית יבנה נמסר כי "עיריית יבנה עוסקת רבות בנושא ההתחדשות העירונית בשכונות הוותיקות. הסקר הוא אמצעי נוסף בתהליך שיתוף ציבור של מסמך המדיניות הכולל להתחדשות עירונית. כלי זה נועד לאפשר שמיעת עמדות רבות של תושבים וזאת לאחר שבחודשים האחרונים נערכו מספר מפגשים ממוקדים עם תושבים מהשכונות הוותיקות. בנוסף התקיימו עשרות פגישות של המינהלת עם התושבים ומאות שיחות עם תושבי העיר אשר בתחומי ההתחדשות. הסקר מופנה לכלל תושבי העיר כאשר קיימת זהות בין כתובת המשיב ובין התשובות. חשוב לנו לשמוע תושבים רבים ככל האפשר מכל חלקי העיר אך מובן כי התשובות מנותחות לפי המיקום הגיאוגרפי. חשוב לנו לדעת מה תושבי השכונות הותיקות רוצים בשכונתם, אך גם חשוב לנו לדעת מה יגרום לתושבי השכונה הירוקה, למשל, להגיע ולצרוך בחנויות שילוו את שדרות דואני. כמות האוכלוסיה תגדל משמעותית ומשכך חשוב להכיר מגוון דעות שישרתו את כלל התושבים אשר יגורו באזורים הוותיקים. חשוב להבין שהתחדשות עירונית היא לא רק התחדשות מבנים אלא התחדשות של מתקנים ציבוריים, תשתיות, כבישים- יש מקום לשמוע דעות רבות.

בהתאם למדיניותו של ראש העיר צבי גוב-ארי, בשנה האחרונה פעלה המינהלת להתחדשות עירונית מול מאות תושבים, ליוותה אותם בהקמת נציגויות על מנת שיהיו בעמדה של כוח, קיימה כנסים רבים, חילקה חומרי הסברה רבים, ניהלה מאות שיחות הסברה ופרסמה בכל אמצעי אפשרי המלצותיה בנוגע להתנהלות מול החתמות פוגעניות.

בימים הקרובים יעלה לאוויר האתר העירוני של המינהלת בו ניתן יהיה למצוא באופן שקוף מידע רב שנחוץ לתושבים. מן הראוי לבדוק עם מדגם מייצג מכלל תושבי המתחמים המיועדים להתחדשות ולא להטיל דופי בצורה שכזו לפני הבנה מעמיקה של השטח על כל המורכבות שבו.

ולגבי הדיאלוג- זהו נר לרגלנו. הדיאלוג מתקיים על בסיס יומיומי ועל בסיס שיתופי ציבור ממוקדים. נציגויות מוקמות בכל מתחם התחדשות עירונית עם ייצוג לכל בניין, הנציגות נפגשת עם המינהלת לעיתים תכופות, קיים קשר שוטף באמצעות הווטסאפ והנציגויות אף משתתפות בועדות עירוניות הרלוונטיות למתחם שלהם. זהו תהליך אשר לוקח זמן ונעשה בנחישות רבה על מנת לסייע לתושבים בתוך ההליך המורכב של ההתחדשות העירונית".

 

כותב המאמר: טל מימרן

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...