שתף

השינוי המדהים של עופר

11:03 02.08.2020 | מערכת האתר

מה חדש ביבנה

 

כך השיל ממשקלו היבנאי עופר לקסמן, 55 ק''ג, בגיל 50, והפך למאמן ומנטור

 

בתחילת 2017 עבר עופר לקסמן, בן ה-53, מיבנה, את אחד השינויים המשמעותיים בחייו - את הניתוח לקיצור קיבה, שבזכותו ובזכות הפעילות הספורטיבית היום-יומית, ירד למעלה מ-55 ק"ג במהלך תקופה קצרה. השינוי הביא את עופר לצאת ללימודי ספורט, וכיום הוא מנטור ומאמן כושר מוסמך, שבנה תכנית-אימון ייחודית למי שסובל מעודף משקל ולמי שעבר את הניתוח.

 

בהפרש של למעלה מ-50 קילו. עופר לקסמן. (צילום: פרטי)

 

לפני כ-4 שנים, עופר לקסמן החליט שהגיע הזמן לעשות את השינוי הגדול והמשמעותי בחייו. שבעה חודשים לאחר הניתוח, השיל מעליו 55 קילוגרמים בעקבות החלטה לעבור את הניתוח לקיצור קיבה מסוג מיני-מעקף. בימים אלו הוא מלווה כבדי-משקל שמעוניינים, או מתלבטים, לעבור תהליך דומה, לפי תכנית ייחודית שהוא בנה.


"בצעירותי לא הייתי שמן, עד גיל 27, בגיל זה התחיל שינוי משמעותי באורחות החיים שלי, עזבתי את השירות הצבאי לאחר 4 שנים בקבע, ומצאתי את עצמי במרדף אחר פרנסה והלחץ הכללי שעוטף אותך מכול כיוון." מספר עופר, נשוי ואב ל-3: "בשיא שקלתי 125 קילוגרמים, גובה 1.78 מ', BMI - 39, מה שהביא איתו כמובן מחלות, כגון לחץ דם ועוד. המצב שהייתי בו הכביד והשפיע עלי מכול הבחינות... בריאותית, נפשית, בזוגיות ובחיי החברה. לבשתי בגדים במידות גדולות, חולצות במידה XL3 ומכנסיים במידה 54-56. התנשפתי רבות, ולא הייתי מסוגל אפילו להתכופף באופן נורמלי, כדי לשרוך את הנעליים (מה שהטריף אותי), הזעתי המון, והייתי חם כל הזמן.

 

שינוי משמעותי תוך דגש על התמדה ותזונה נכונה. עופר ורעייתו, אתי, שעברו את התהליך יחדיו. (צילום: פרטי)

 

כאחד שעסק בפעילות ספורט, אני יודע היטב שספורט ותזונה נכונה, אחד הם! הם חייבים להיות משולבים במידה ורוצים להשיג תוצאות ולהמשיך לשמור על אורח-חיים בריא לאורך זמן - ספורט ותזונה נכונה הם המפתח באם אנו רוצים לשמור על חיים בריאים יחד עם לקיחת אחריות והתמדה, אבל אני לא הצלחתי מנטלית להביא את עצמי למצב שאני עושה את השינוי. הייתי סוג של 'מיקסר מהלך על שתיים', הייתי אוכל ללא גבולות, ללא זמנים, איפה שהיה אפשר - הייתי חוטף וממשיך."


"כמובן, כמן כולם, ניסיתי כל מיני דיאטות, הצטרפתי לקבוצות תמיכה, ואף, היו גם הצלחות (לתקופות מאוד קצרות), אבל בסופו של דבר, מצאתי את עצמי חוזר למצב הקודם, ומוסיף עוד כמה קילוגרמים למשקל הגוף."

 

מתי החלטת שזה הזמן לשינוי המשמעותי?

"את קבלת ההחלטה להתחיל לבחון ברצינות את עניין הניתוח עשיתי לפני יותר מ-5 שנים, כשאחד האחים עבר אירוע לב ונאלץ לבצע צינתור. כשזה קרה לאחי - זה הלם בי כמו ברק! פתאום הבנתי עד כמה אני קרוב למצב הזה, עד כמה המצב הוא שברירי ומסוכן מבחינתי. בנקודה זו אמרתי לעצמי שאני לא מוכן לחיות בהרגשה הנוראית הזו, שמלווה אותי תקופה ארוכה, ואני חייב לעשות לעצמי סוג של אתחול מערכות."


"התחלתי לבחון את עניין הניתוח בצורה יותר רצינית והבנתי שמדובר בניתוח ש'נראה' פשוט, אבל יש כאן לא מעט סיכונים, אבל מנגד מה שעמד זה הסיכון הבריאותי שבו אני נמצא. בסופו של דבר, לקחתי את ההחלטה להתקדם בתהליך במטרה לעבור את הניתוח. בנוסף, קבעתי לי מטרה שביום הולדתי ה-50 אני אחרי הניתוח. יצרתי קשר עם פרופ' אבו עביד סובחי, נפגשתי עמו והתחלתי את תהליך הבדיקות, שזה כשלעצמו... סיוט אחד גדול."

 

בהפרש של למעלה מ-45 קילו. אתי לקסמן. (צילום: פרטי)

חששות, פחדים?

"בהתחלה לא היו. הייתי חדור מוטיבציה ומסור לתהליך, אך ככל שהימים לניתוח התקרבו - החששות והפחד גברו עד לרמה שאת יום האשפוז אני זוכר בצורה מאוד מעורפלת. בנוסף, יש להבין שגם המחשבה על היותי בעל משפחה, עם כל האחריות - זה לא היה פשוט לקבל את ההחלטה ולהתקדם, אבל על כף-המאזניים מבחינתי הייתה מונחת אופציה פחות טובה. ככל שהתעמקתי בנושא - הבנתי מה אני עומד לעבור, כך גברו החששות, אבל המחשבה של 'האני החדש', נתנה לי את הכוחות להמשיך בתהליך ולחשוב רק חיובי."


חשוב להבין ששונה מניתוחים רבים, בניתוח זה מתעוררות לא מעט בעיות שנלוות לאותם אנשים שעוברים את הניתוח, בעיקר בשלושה מישורים:
1. שינויים אנטומים -  מאוד תלוי בסוג הניתוח, אבל בגדול כל הרעיון הוא להקטין את קיבולת הקיבה, להקטין את כמות האוכל ויכולת הספיגה בגוף בכל פעם שנכנס אוכל לקיבה.

2. שינויים פיזיולוגים - ירידת משקל דרסטית, תוך זמן קצר ביותר - גורמת לירידה בחוזק ומאסת השרירים, לחלק מהמנותחים מתעוררות בעיות גב קשות מאוד, כמה חודשים שלאחר הניתוח, כתוצאה מירידה הדרסטית במשקל.

3. שינויים פסיכולוגים - חלק מאוכלוסיית המנותחים מגיע לתהליך עם תדמית ירודה מאוד, באותה נשימה, יש מנותחים שלאחר הניתוח, שהשילו מעל 50% ממשקל גופם - פתאום נראים קטנים ומצומקים, מה שמאוד פוגע בתדמית שלהם. בנוסף, מתברר שקיימת תופעה, בקרב בני-זוג, בהם רק אחד מבני-הזוג עובר את התהליך - מתעוררות בעיות וחילוקי-דעות על מערכת היחסים והחיים בכלל. בעולם כבר מצאו שם לתופעה: 'גירושים בריאטריים'. מהמחקרים שנעשו בנושא מתברר כי מי שהיו נשואים - נטו להתגרש יותר לאחר הניתוח, בהתאם למשקל שהורידו לאחר הניתוח. ככל שהירידה במשקל לאחר הניתוח אגרסיבית יותר - כך עלתה הסבירות לגירושים. אצל מטופלים רווקים, שעברו את הניתוח - נטו למצוא זוגיות ולהתחתן לאחר הניתוח מהר יותר מאלו שלא עברו את הניתוח.

 

"תוך כדי התהליך, ומייד לאחר הניתוח," ממשיך עופר ונזכר: "הבנתי שהמסע האמיתי מתחיל לאחר הניתוח, וכל מה שעברתי עד הניתוח זה היה סוג של פרומו.

 

על-פי דוח מבקר המדינה משנת 2019 - המדינה כושלת בטיפול באנשים שעברו ניתוחים לקיצור קיבה. על-פי דוח מבקר המדינה, משרד הבריאות מנהל באופן לקוי את התחום כולו - ישראל היא שיאנית מקרב מדינות המערב (OECD) במספר ניתוחי קיצור הקיבה יחסית לאוכלוסייה הנעשים כאן, אך יחד עם זאת, גם השיעור של הניתוחים החוזרים בתחום הוא מהגבוהים. מבקר המדינה קושר בין השיעור הגבוה של הניתוחים החוזרים לבין האופן הלקוי שבו גופי הבריאות מטפלים באנשים שעברו ניתוחים אלה. על-פי הדוח, המטופלים אינם עוברים הכנה ראויה טרם הניתוח, ההחלטה על סוג הניתוח מתקבלת ללא בקרה נאותה, וההמלצות הרפואיות ביחס לניתוח קשורות גם בשיקולי רווחיות. גם המעקב אחר המנותחים לוקה בחסר, דבר הקשור בכך שמעל 50% חוזרים למשקל גופם טרום הניתוח אחרי 4 שנים ושאחד מכל 6 מנותחים חוזר לנקודת ההתחלה ומבצע ניתוח חוזר, מה שמגדיל בצורה משמעותית את רמת סיכון של המנותח.

 

"המחשבה שקיים סיכוי שאני אחזור למשקל גופי הקודם ושאני אכשל בתהליך - לא נתנו לי מנוח. חקרתי יותר ויותר את העניין, יצאתי ללימודים בתחום הכושר והבריאות, ובניתי לי ארגז-כלים שאוכל לעזור לגוף ולנפש להתמודד עם הקשיים שעומדים בפניי ביום-יום. במסגרת הפעילות, הבנתי שיש כאן פוטנציאל לעזור לאחרים, והקמתי פעילות שלמה סביב הנושא, ובניתי תכנית ליווי ואימון ייחודית, שתפורה למי שסובל מעודף-משקל ולמי שעבר את הניתוח."


"בתוכנית אני שם דגש רב על החלק המעשי (אימונים מתאימים, נכונים ובטוחים), תוך כדי בניית מעטפת שלמה רחבה, הכוללת העשרת ידע בתחומים רבים ומבוצעת באווירה ביתית, ממוקדת ומקצועית. במסגרת התוכנית - המתאמן מקבל ערכים מוספים, כגון: העצמה של תחושת המסוגלות, חיזוק הדימוי העצמי וארגז-כלים רחב, שיתנו לו את היכולות להמשיך בתהליך בצורה נכונה ובטוחה." 

 

עופר בפעילות ספורט (צילום: פרטי)


איך אתה מרגיש היום?

"מתברר שהמסע, שהתחלתי אחרי הניתוח, בתחילת 2017, אינו פשוט כלל, אבל אין ספק שאני לקחתי את ההחלטה הנכונה! המבנה האנטומי של מנותחי הקיבה שונה אחרי הניתוח, ויש להבין את המשמעויות הנגזרות מכך. קיים צורך לעמוד על המשמעות של אכילה ויכולת הספיגה המוגבלת של הוויטמינים והמזון בשונה מאדם רגיל, ובמיוחד, אם אנו עוסקים בפעילות גופנית. יש להבין את ההשלכות על הגוף שלנו בטווח הקצר ובטווח הארוך ויש לבנות תכניות אימונים ותזונה שמתאימות לאוכלוסיית מנותחי הקיבה."

 

"אני עברתי (ועדיין עובר) שינוי! מדהים! אין כאן קיצורי דרך! אין כאן פתרונות קסם! יש כאן צורך בקבלת אחריות והבנה שכדי להצליח ולא לחזור לימים בהם לא יכלנו לזוז, עלינו לעבוד קשה."

 

"היום, כשאני קרוב לחגוג 4 שנים לניתוח - אני מתחיל להפנים את השינוי המדהים שעברתי. אני שוקל 80 קילו, בסביבות 18% שומן וכ-42% מאסת שריר. במכנסיים ירדתי למידה 38 ובחולצות למידה M. שיניתי את רוב הרגלי האכילה שלי, התזונה שלי מאוד מגוונת, עם דגש על חלבונים ופחות על פחמימות. אני שם דגש, בתקופה האחרונה, יותר על אוכל מן הצומח, וככל שעובר הזמן - אני רואה שאני מתרחק ממזון מעולם החי. אוכל המון ירקות ופירות, אני כמעט ולא נוגע במאכלים שמכילים גלוטן, כגון: בורקסים, פיצות, עוגות ולחמים (מתוך בחירה). בנוסף לכך, אני מאוד משתדל לא לצרוך אוכל מוכן. קיימת אצלי, עכשיו, יותר בקרה על מרכיבי הכמויות, זמני האוכל והשתייה." מסכם עופר בגאווה גדולה (ובצדק).

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...