שתף

בקרוב על במת יבנה: חטופים

10:32 13.09.2016 | מערכת האתר

מה חדש ביבנה

 

מאת: גלית צ'רקסקי

 

איך לאור היום נחטפו הילדים? חטופים - דרמה משפחתית המבוססת על פרשת ילדי תימן החטופים

 

 

'חטופים', הצגה בהפקת תאטרון 'אורידו' ובבימויו של יואב לוי, תושב רחובות, שכתב ואף משחק בה, מגיעה בשבוע הבא (יום ג' 20/9) ליבנה. זוהי דרמה משפחתית, וטרגדיה לאומית. המחזה שופך אור על פרשה אפלה זו ומביא, לראשונה על בימת התיאטרון, את הסיפור המשפחתי האנושי והעצוב של משפחה אחת (סיפור אמתי), מבין אלפי משפחות שילדיהן נחטפו ועקבותיהם נעלמו לעד.

 

 

בשנות החמישים, עם עליית יהודי תימן, מזרח ובלקן, נפוצו שמועות על היעלמותם של ילדים מתוך המעברות, בתי-החולים, ומוסדות רווחה. להורים נאמר כי הילדים נפטרו. לימים, נודעה פרשייה עלומה זו, כפרשת 'ילדי תימן החטופים'. לאורך עשרות שנים צצו והתגלו עוד ועוד עדויות, סיפורים, תמונות, וכתבות תחקיר אשר לא הצליחו לשבור את קשר השתיקה שנשמר עד היום. ועדות חקירה רבות דנו בפרשה עגומה זו בתולדות המדינה, אך למרבה הכאב, הצער והבושה שלנו, כחברה שיוונית ומדינה דמוקרטית, ששואפת לשמור ולהגן על תושביה מכל פגע ורע, המסמכים הרבים שקיימים בנושא, נאסרו לפרסום עד שנת 2066 (רק בעוד 50 שנה!).

 

הסיפור המשפחתי
יואב לוי (62), הבעלים של 'אורידו הפקות' - הוא בן העדה התימנית וניתן לכנותו 'מלח הארץ'. הוא שירת כחייל ב'גולני שלי', ולקח חלק פעיל בקרב על החרמון. למעלה מ-35 שנים הוא עוסק במשחק ובתאטרון, כשקומדיה וסאטירה היו החומרים הקבועים שעליהם כתב, אותם ביים ושיחק. את פרשת ילדי תימן הוא מכנה כסוג של 'פוסט טראומה' בחייו.

 

הדבר התרחש, למרבית האירוניה, ב'שבת החתן' שלו, הוא ניגש לברך ולחבק את אביה של כלתו, כששאל אותו "דוד, האם אתה שמח שחיתנת זה עתה את בתך הבכורה? ענה האב בפשטות מצמררת: "היא לא בכורתי, היא הבת הגדולה. בני הבכור נחטף ממני."

פרשת ילדי תימן החטופים היא גם חלק מהסיפור ומההוויה של משפחתו של לוי, אח של אביו נחטף כשהיה פעוט בן שנתיים. זה ידוע שלקראת גיל מבוגר הולכים ונפתחים הסכרים הכי עמוקים, ועולים על גדותיהם פצעים ומכאובים שהודחקו לאורך עשרות שנים, וזה בדיוק מה שקרה ליואב, התימני, הבמאי, המחזאי והשחקן, שהבין שמשהו מעוות ופסול קרה פה בארץ! והגיע הרגע המתאים - לדבר עליו.

 


התמודדות עם הכאב והפרשייה
הוא החליט לפתוח את הפצעים, להתמודד עם הכאב והאמת המרה, דרך המשחק, ובמקום שהכי קרוב ללבו כאדם, על הבמה. שם הוא מספר את סיפורה העצוב והמצמרר של משפחה תימנית ממוצעת, בעלת שני ילדים תאומים, שנחטפו, התאומים הם מטאפורה לקרובי המשפחה: האח של אשתו והאח של אביו, שנחטפו ועקבותיהם לא אותרו עד היום.


ההצגה עלתה לבמה ביולי האחרון והיא רצה ברחבי הארץ, משמיעה את כאבם האינסופי של העדה התימנית ומנסה לטפל, באופן שונה ואחר, בסיטואציה קשה ובלתי-אפשרית. בהצגה 'חטופים' יש לא מעט רגעים קשים וכואבים, אך גם לא מעט רגעי כוח והתעלות הנפש, אילו רגעים שבהם מנסה יואב, הבמאי, לתת להורים כוח עליון להילחם על ילדיהם, לא להיכנע לרוע, למחות נגד הפשע, להתמודד ולהיאבק מולו, כי תמיד קיים סיכוי/ ספק קטן שאולי, בסופו של דבר, הם יכלו למנוע את הגזל והחטיפה.

בסצנה שמטפלת בנושא - האב ששני ילדיו נחטפו ממנו, נלחם בחוטפים, באלימות ובפראות, ואף מצליח להחזיר לרשותו את אחד הבנים. זהו אולי סוף טוב, ואולי לא במאה אחוז.

 

צילום: אולפני רחובות


ב-20/9 'חטופים' בהיכל התרבות יבנה
מומלץ להגיע ולצפות בדרמה המטלטלת והמרגשת, ששופכת אור נוסף ונוקב, עלינו, כחברה. זוהי הצגה שנוגעת כמעט בכל אדם באשר הוא, תוך שימוש באמצעים שונים ומגוונים: הומור, וירטואוזיות, אלימות וכדומה, הצופים נחשפים בהצגה, שאורכת כ-שעה ורבע, לקשת רחבה מאוד של מצבים ורגשות, שמעוררת בכל אחד מאתנו פחד, מחשבה, אנושיות והזדהות עמוקה, עם מה שאירע כאן בעבר. 

 

ההצגה הסנסציונית 'חטופים', מאת, ובבימויו, של יואב לוי, הוצגה לאחרונה ב'בית ראסל' ברמת-גן, וכתמיד, עוררה תגובות סוערות בקהל, לחשיפת הדרך בה נחטפו ילדים, בעיקר בני תימן.

 

בקהל היו גם צמד הרקדנים, אמנון וג'יל דמתי, העוקבים מזה שנים אחרי הנושא. אחותו הבכורה של אמנון, רקדן חרש, נחטפה. אשתו, ג'יל, הייתה עוזרת הבמאי של הסרט 'דרך חד סטרית', שביימה ציפי טלמור ז"ל (1996) בנושא זה, וכתבה את שיר הנושא 'לא הספקת לקבל שם פרטי' (מוזיקה רמי קליינשטיין). הסרט, בו גם יש קטעי ריקוד של אמנון וג'יל, שמעולם לא הוקרן בטלוויזיה - היה מועמד לאוסקר הישראלי.
גם הקומיקאית ומספרת הסיפורים, יעל קפיטולניק, ראתה את ההצגה, התרגשה והחמיאה לצוות השחקנים הרחובותי: יואב לוי, שלמה טולדו, דינה חרדון, עדי היבה (טמסוט) וכוכי שוספי ישעיהו.

 


היכל התרבות יבנה, יום שלישי 20.9.16 בשעה 21:00 כרטיסים בטל' 08-9320000, ובאתר כאן.

 

צוות 'חטופים' עם אמנון וג'יל דמתי ויעל קפיטולניק

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...