אמהות - פורטל יבנה שלי
פורטל יבנה שלי
אמהות

אמהות

ספיר קלדרון, מדריכת עיסוי תינוקות מוסמכת ומנחת הורים, יועצת שינה וגמילה לגיל הרך.סדנת עיסוי תינוקות | ליווי אישי וביקורי בית | ייעוץ שינה לגיל הרך | ליווי גמילה מחיתולים

אמהות - כל מה שאמא צריכה לדעת

אודות

שלום לכולן, נעים להכיר, אני ספיר קלדרון, בת 30, אמא, מנחת הורים, יועצת שינה וגמילה ומדריכת עיסוי תינוקות.

אני אמא ל 3 אוצרות, הבכורה בת 7, האמצעי בן 6 והקטנצ'יק בן 2.

מאז ומתמיד אהבתי ילדים ואת החיבור אליהם, אהבתי לתת טיפים ועצות בכל הקשור לילדים, להורות וללידות שעברתי, אבל איכשהו תמיד כיוונתי לצד האומנותי שבי ופחות לתחום הילדים.

בתקופה האחרונה החלטתי להתקרב יותר ויותר לכל התחום של עולם ההורות והילדים והגעתי לסמולטוק, שם למדתי להכיר עולם שלם של ראייה אחרת כלפי הילדים שלנו, למדתי דברים שבכלל לא הייתי מודעת אליהם והם כ"כ קסומים ומרגשים, שאני מרגישה שאני חייבת להפיץ ולשתף את העולם ובעיקר את ההורים שביננו, לכן הנחיית הורים וכל עניין יעוץ השינה וגמילה כ"כ מעניין אותי וממלא אותי ממש.

אני שמחה ונרגשת ללוות ולהנחות הורים, לתת להם עצות וטיפים איך לראות את הילדים שלהם במשקפים אחרים, ממקום הרבה יותר מכיל, אוהב ומחבק. ובנוסף להעביר סדנאות של עיסוי תינוקות ולהסביר להורים צעירים את הקשר הישיר בין המגע לקריאה ומענה לצרכים של התינוק ע"י סימנים.

המטרה שלי היא ללמד את ההורים לראות את הילדים ולחוות אותם, להאמין בהם ובמסוגלות שלהם, ללמד אותם לדבר עם התינוקות שלהם, גם ללא הצורך במילים, פשוט להיות קשובים לצרכים שלהם ולשפת הגוף שלהם,להיות רגישים לצרכי הילד מתוך מקום הרבה יותר מכיל ואמפטי, לתקשר עם הילד מנקודת המבט של הילד, לבנות שפה משותפת, ערוץ משותף של חום ואהבה, לתת לילד להרגיש שאנחנו מקבלים אותו ואוהבים אותו כמו שהוא.

ברגע שניצור עם הילדים שלנו תקשורת בטוחה, נשמש עבורם בסיס בטוח שיאפשר להם לצאת ולחקור את הסביבה.

הילדים שלנו הם לגמרי שיקוף של העולם הפנימי שלנו ההורים, לכן חשוב שנסתכל קודם על עצמנו ונהווה לילדים שלנו דוגמא אישית טובה ונלמד אותם לראות את העולם ולחוות אותו בצורה הרבה יותר טובה, להיות ילד שבטוח בעצמו, שיוצא לעולם עם ידיעה שאוהבים אותו ומקבלים אותו, לתת לילד תחושה שמבינים אותו והוא משמעותי ולכן נותנים לו מענה והתייחסות לתת לילדים תחושה שלא צריך לשנות בהם כלום והם גדלים בראיה שהם מי שהם ואיך שהם וטובים בדיוק כמו שהם!


לרגעים קסומים יחד.
נשיקות חיבוקים ונשתמע... ספיר

מאמרים

 תחילת מסעו בעולם עושה התינוק ברחם-מקום עוטף, מחובר וקרוב.

אחרי 9 חודשים של חיבור מושלם יוצא התינוק לאוויר העולם.

אנחנו מנסות לעטוף אותו עד כמה שאפשר ולאפשר לו להרגיש בטוח ואהוב בעולם.

אומרים שמגע הוא הדבר הטבעי ביותר עבור בני האדם, זהו צורך שיש לכולנו.  ולא סתם צורך צורך בסיסי לקיום.

אנחנו משקיעים כ"כ הרבה מחשבה בתזונה של התינוק  ובסדר היום שלו, בוחרים לו בגדים נעימים ומשקיעים בחדר בטוח, אבל הדבר המרכזי והכי חשוב שלא עולה כסף הוא המגע.

המגע והתנועה הכרחיים להתפתחות התקינה של התינוקות.

העיסוי מהווה אמצעי מצוין להרגעת התינוק.

בעצם העיסוי מתחיל עוד שהתינוק שלנו נמצא ברחם והוא עדיין עובר.

כבר בשבוע ה - 8 שהעובר עוד ממש קטנציק כבר יש לו חוש מישוש. יש לו מגע של מים תמידי על העור.

שהוא גדל הרחם מתהדק סביבו. והתינוק נשאר במצב שהוא מקופל עם ידיו ורגליו. והרחם מתחיל לתרגל את הצירים המדומים כיווץ ושחרור וזה לגמרי עיסוי. גם המעבר בתעלת הלידה בזמן הלידה זה עיסוי של ממש, אז כך שכבר עוד בהיותו עובר התינוק שלנו חווה עיסוי.
וכדי לתת לו מעבר והסתגלות קלה לעולם שבחוץ אנחנו צריכות להעניק לו את אותם אספקטים של הרחם. שהם: נשימה, תנועה, מגע, והזנה.

העיסוי שומר על הקשר בין עולמו של התינוק כעובר ולבין עולמו של התינוק לחיים שמחוץ לרחם ומספק לתינוק עונג מוכר כמו מה שהוא מכיר כבר.

בשביל האם עצם היציאה של העובר הוא ממש הקלה אבל עבור התינוק שלנו זה הלם מוחלט. הכל שונה קור, אור,רעש, חוסר במגע, חוסר גבולות. התינוק לא יודע איפה הוא מתחיל ואיפה הוא ניגמר ולכן המגע כ"כ חשוב.

המגע בונה אצל התינוק אמון בסביבה, ערך עצמי גבוה, ואת היכולת לאהוב את עצמו ואת אחרים.

שימו לב...
תינוק שזוכה לקבל תשומת לב איכותית ומגע חם ואוהב מרגיש אהוב ורצוי.

גם ההורה שמעסה את התינוק מרגיש בעצמו הרבה יותר רגוע ובטוח יותר וקירבה גדולה יותר לתינוק.

מחקרים מראים שבחברה שבה התינוקות מקבלים מגע, ליטוף, ועיסוי בגיל מוקדם הנטייה לאלימות במבוגרים היא נמוכה ויש הרבה יותר מודעות לחמלה ולשיתוף פעולה.

עיסוי תינוקות מעניק כ"כ הרבה דברים טובים גם לאם  וגם לתינוק וגם לזמן האיכות המשותף שלהם יחד.

מלבד היותו מרגיע ומהנה העיסוי מחזק את המערכת החיסונית ומקל מאוד על כאבי בטן וגזים, ממריץ את מחזורי הדם והכי חשוב מפתח את הקשר בין ההורה לתינוק.

העיסוי והמגע מפחיתים את יצירת הורמון הסטרס ובכך משתפרת משמעותית איכות השינה.

תזכרו שמגע ותנועה הם צרכים בסיסים קיומיים הישרדותיים! מגע זה לא פינוק זה צורך!

 

נפלאות המגע

שלל מחקרים כבר גילו, כי עיסוי תינוקות מסייע לקשר בין ההורה לתינוק ותורם להרגעתו.

יצירת מגע עם תינוקך מרגע לידתו, מייצרת קירבה ואינטימיות שמובילה לחיזוק הקשר המשפחתי.

בזמן עיסוי מתפתחת אצלך מודעות לשפת הגוף של תינוקך וכל כולך מתפנה לתינוקך-זהו זמן איכות ללא הפרעות, כגון; פלאפון, טלפון, טלוויזיה וכו'

אז מתי הכי נכון לעסות?

שימו לב שלכל תינוק יש את הזמן שלו, ביום שהוא לא עייף מדי ולא רעב מדי והוא רגוע ונינוח-זה הזמן הנכון לעשות את העיסוי.

ברגע שנזהה את הזמן המתאים, נכניס את זה לשיגרה. אני לא ממליצה לחבר בין העיסוי לזמן אמבטיה, ניתן לכל אחד את המקום שלו, ברגע שנחבר בניהם זה עלול להפוך את הטקס לארוך ומייגע מדי.

בנוסף, מחקרים מראים לנו שתינוקות שמקבלים עיסוי פעם ביום, ישנים טוב יותר.

אנחנו לא נעסה תינוק עייף ובטח שלא תינוק שבוכה או תינוק שנרדם באמצע, ברגע שהתינוק נרדם נפסיק את העיסוי.

חשוב מאוד!!
לא לעסות אחרי אוכל, אחרי הזנה מבקבוק, נמתין 20 דק' ואז אפשר לעסות, אחרי הנקה אין מניעה לזמן מסויים, כשיש חום לא נעסה 48 שעות וכמובן שגם אחרי חיסון.

תמיד לפני שנתחיל עיסוי, נשמיע רעש ליד אוזני התינוק, דרך הרעש הזה התינוק יזהה ויחבר בין זה לזה שהולך לבוא עיסוי. כשאנחנו מסמנים עם הידיים, בעצם אנחנו מבקשים מהתינוק שלנו רשות להתחיל בעיסוי.

יש סימנים שיכלו לעזור לנו להבחין אם התינוק שלנו לא בעניין כרגע לעיסוי, כמו הסטת מבט, הקשתת הגב, תזוזות באי נוחות.

אז באיזה שמן מומלץ להשתמש? השמן המומלץ לעיסוי הוא כל שמן שאפשר לשים בסלט! ההמלצה היא, להשתמש בשמנים טבעיים בלבד ולא בשמן תינוקות, מפני שיש שם חומרים שלא כ"כ טובים עבור התינוק.

אפשר להשתמש בשמן שקדים או שמן זרעי ענבים, עדיף שעד גיל חצי שנה להשתמש בשמנים ללא ריח.

המקום הכי בטוח שמומלץ לעסות בו את התינוק הוא על מקום נמוך ולא בגובה, שלא יתהפך, מפני שבגילאים האלו אין לנו צפי מתי הוא יתהפך ולכן נרצה למנוע הפתעות כאלו.

נביא את כל הדברים שנחוצים לנו לידינו וכך נוכל לעסות את התינוק שלנו בבטחה, כשכל הדברים נמצאים לידנו.

חשוב לזכור שעיסוי לתינוקות הינו דרך חיים המשפיעה על הקרבה, התקשורת, הביטחון וההכרה של התינוק-לכן, אינו מוגבל בגיל, יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שבשלב שבו התינוק הופך להיות פעיל יותר ומתחיל להתהפך ולזחול (גיל ארבעה חודשים עד חצי שנה בערך), ייתכן שיהיה פחות סבלני לקבל עיסוי.

שימו לב! המגע חשוב מאוד לגוף האנושי. מחקרים מראים שהוא תורם להתפתחות כבר משלב הלידה. ללא מגע התפתחות הגופנית והרגשית של התינוק עלולה להיות מעוכבת. לכן, נצלו כל ההזדמנות שיש לכם לעוד ליטוף, חיבוק ומגע מפנק-רק טוב יוצא מזה, אני בטוחה.

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם