שתף

אלכס פרידמן: נכה לא חצי בן-אדם

11:33 19.01.2015 | מערכת האתר

מה חדש ביבנה

 

מאת: דולב פרנקל, אתר 'סטיקר'

 

תושב יבנה, אלכס פרידמן, אזרח בעל נכות, במדינת ישראל, יצא בשבוע שעבר בקמפיין 'נכה לא חצי בן-אדם' להעלאת המודעות בנושא קצבאות הנכים בישראל. דולב פרנקל מאתר 'סטיקר' ישב אתו לשיחה

 

רגע לפני ש'סטטוסים מצייצים' נסגר, בגלל סיבות כאלו או אחרות, פורסם סיפורו של אלכס פרידמן, בחור נכה שהחליט לצאת בקמפיין רשת להעלאת המודעות כלפי קצבת הנכים הבזויה שיש במדינתו. את אלכס אני מכיר זמן רב מהפייסבוק ואכן מדובר באחד האנשים הכי מרשימים שיצא לי לפגוש. הוא מצחיק, מוכשר ובעל לב זהב. 'על הדרך' הוא גם נכה, שהחליט לקחת עליו את הנושא הכה חשוב הזה שרבים מאתנו כלל לא מודעים אליו - קצבת הנכים. בזמן ששכר המינימום עלה ל-5,000 שקלים (אכן צעד מבורך), קצבת הנכים משפילה. אם מ-5,000 שקלים קשה להתקיים, תארו לכם מה צריך אדם נכה לעשות בכדי לעבור את החודש. מדובר בסעד, מחייה, ולבטח טיפולים, ללא שום יכולת פשוט לצאת ולעבוד. בשביל לרדת לשורש העניין ובכדי להעלות את הנושא לסדר היום, תפסתי את אלכס לשיחה אינטרנטית קצרה, על החיים ועל המאבק כנגד כל הסיכויים.

 

אלכס פרידמן. "החלטתי שהגיע הזמן לעשות מעשה"


היי אלכס, תן לקוראים קצת רקע על עצמך, מי אתה? מה אתה עושה בחיים?
"אני אלכס פרידמן, תסריטאי, סופר וסטטופיסט."

 

וגם נכה.
"גם נכה."

 

איך העשייה שלך משתלבת עם הנכות?
"אין כאן 'שילוב', מבחינתי זה משהו טבעי, ככה אני רגיל."

 

והסביבה תומכת?
"הסביבה הכי תומכת שיש, הורים מקסימים שסועדים אותי וגם תומכים כלכלית, ובעיקר, מעולם לא נתנו לי יחס של שונה. חוטף כשצריך, כמו כל אדם רגיל."

 

ספר קצת על המיזם.
"שכר המינימום הועלה ל-5,000 ש"ח, וזהו אכן צעד מתבקש ומבורך. אבל יחד עם עלויות המחייה, הכה גבוהות במדינה, צריך להשקיע המון קושי ומאמץ בשביל אולי לחיות בכבוד עם הסכום הזה. אבל תאר לך שחלילה חלית, נפצעת, או נולדת עם נכות ואין ביכולתך להשתכר כלל? על-פי תפישת ביטוח לאומי (שנשלט על-ידי הממשלה) זה הופך אותך אוטומטית לחצי בן-אדם, כזה שאיכשהו מסוגל לחיות עם חצי משכר המינימום ואפילו פחות."


כשאתה אומר "חצי בן אדם" אתה מתכוון לנושא הקצבאות?
"נכון, קצבת הנכות לאדם עם 100% נכות היא 2,342 ש"ח בלבד, בעוד לאדם עם 74% נכות (יכול להיות קטוע ידיים/רגליים לשם המחשה) הקצבה היא 1,733 ש"ח! מדי שנה, בחודש ינואר, מעלים את הקצבאות בשקלים בודדים, אבל השנה החליטו שגם את זה כבר לא צריך."

 

זה כל מה שמקבלים הנכים בארץ?

"יש לסעד קצבה נוספת, שאותה מקבלים רק 48 אלף נכים. אמנם גם היא נמוכה מהעלויות בפועל, אבל כרגע מדברים על קצבת נכות כללית, הניתנת למטרות מחייה. כרגע, רק 185 אלף נכים חיים על קצבת נכות כללית. זה עצוב, מדובר בכרבע מיליון אזרחים שפשוט לא מקבלים יחס הוגן."

 

איך ולמה בחרת ליזום את 'נכה, לא חצי בן-אדם'?
"אחרי שנים, שבהן אני חווה את הקשיים ורואה את חבריי הנכים רעבים ללחם, חיים חיי עוני ומחסור, נזרקים במוסדות סיעודיים כי הם אינם מסוגלים לשלם למטפל סיעודי צמוד (האבסורד שלמדינה זה בכלל עולה יותר!), החלטתי שהגיע הזמן לעשות מעשה. ואם יש לי מספר מכובד של עוקבים, למה לא לנצל את הבמה שיש לי כדי להעביר את הנושא הזה לתודעה הציבורית?"

 

למה דווקא בפייסבוק?
"פייסבוק זה הכלי של היום להגיע ללב של הציבור. לא הפגנות, לדוגמא, שאף אחד כבר לא מתייחס אליהן ברצינות."

 

אתה מדבר על לב הציבור, איך אותו ציבור באמת הגיב למיזם הזה שלך?
"מאז שפרסמתי את הפוסט הזה - התמיכה הייתה מדהימה! קיבלתי עזרה רבה מאבי לן, והפוסט פורסם במצייצים (לפני שנסגר כמובן), והרבה בזכותם שותף הפוסט על-ידי עשרות, אם לא מאות, אנשים, מכל רחבי הרשת, שבחרו להצטלם עם השלט 'נכה, לא חצי בן אדם'. אפילו סלבס, כמו שלום אסייג ובר רפאלי, הצטלמו. נשלחה לי הזמנה לתכנית בוקר וגם ח"כ מ'מרצ' ביקש לדבר, אבל עדיין לא התקשר."

 

אתה באמת מאמין שאפשר לשנות את המצב הקיים?
"אני מאמין שאפשר לשנות, בעיקר עכשיו, בתקופת בחירות. אם הציבור יראה שאכפת לו, וימשיך להפעיל לחץ על השלטונות, וימשיך להעלות תמונות עם השלט, אני בהחלט מאמין שאפשר יהיה להגיע לשינוי במצב הנורא הזה."

 

נרתמים למען הקמפיין 'נכה, לא חצי בן-אדם'


למען האמת, אחרי השיחה עם אלכס, הרגשתי בעיקר בושה. בושה שלא ידעתי על הנושא הזה כלל, בושה שמצב כזה קיים, בארץ בה יש מספר עצום של אנשים בעלי מוגבלויות. אני מתבייש באופן שבו המדינה זורקת לכלבים את החלשים שבחברה ואפילו לא משתפים בתהליך או בליקויים. אנחנו נמצאים בעידן מופלא, בו האינטרנט יכול לתת כח ומודעות אם רק נדע להשתמש בו נכון. למרות הסגירה הכה סימבולית של 'סטטוסים מצייצים', אלכס, ציבור הנכים וגם אתר 'סטיקר', קוראים לכם להמשיך ולהפיץ תמונות עם שלט+האשטג 'נכה, לא חצי בן-אדם', ולהעלות את המודעות לנושא החשוב הזה.

 

ניתן לעקוב ולתמוך בדף הפייסבוק שפתח אלכס כאן

 

לצפייה בראיון עם אלכס בערוץ 2:

 

 

מצטרפים לקמפיין 'נכה, לא חצי בן-אדם':

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל המודעות

לוח נדל"ן

Loading...