שתף

האם היו פגמים בבדיקת הקרינה שהתקיימה בביה"ס רבין?

18:11 08.09.2015

מה חדש ביבנה

 

חברת המועצה רונית ארנפרוינד-כהן חשפה לכאורה סוגיות חסרות בדוח הקרינה שנעשה בביה"ס רבין

 

עיריית יבנה: "ממצאי הבדיקה שבוצעה בבית-הספר על-ידי משרד החינוך שוללים כל חשש"


בימים אלה מתרחשת סערה בביה"ס רבין סביב המהלך של הרשות והנהלת ביה"ס להפעיל את התוכנית BYOD, הטמעת למידה דרך מחשבים/טבלטים אישיים לכל תלמיד. ביום חמישי יוזמים שוב הנהלת ביה"ס וועד ההורים המוסדי, שככל הנראה תומכים בתוכנית, הצבעה חוזרת בפעם הרביעית, ככל הנראה בתקווה לזכות בהכרעה בעד התוכנית.


כפי שכבר דיווחנו כאן על היוזמה, והמאבק של ההורים, נגדה, מסיבות של פגיעה בתהליכים הפדגוגים, חברתיים, כלכליים ולפני הכל בריאותיים, הנובעים מחשש התוצאות לחשיפה לקרינה של עשרות מחשבים אשר פועלים בו-זמנית ברשת אלחוטית ולא קווית, כפי שמומלץ על-ידי משרד החינוך.


הורים אלה פנו לחברת המועצה, רונית ארנפרוינד-כהן, על-מנת שתעזור להם במאבקם לטובת בריאות כלל הילדים, רונית, מצדה, ביקשה ללמוד את הנושא ופנתה לראש העירייה בבקשה לקבל לידה את הפרוטוקולים וסיכומי ישיבות בהם התקבלה ההחלטה להצטרף לתוכנית, וכך כתבה בפנייתה האחרונה: "ב-26.8.2015 פניתי אליך בהמשך לפניות של הורים אליי, בדאגה לבריאות ילדיהם, בעקבות הכוונה להמשיך ולהפעיל את התוכנית BYOD , בביה"ס רבין."

 

"לצערי בחרת לא לענות עניינית, עוד באותו היום (26.8.2015) חזרתי והפניתי אליך בקשה, על-פי סעיף 140א' לפקודת העיריות, להציג בפניי, תוך שלושה ימים, את הפרוטוקולים והשיקולים להחלטה להיכנס לתוכנית BYOD, בביה"ס רבין."


"עד היום לא קיבלתי שום מענה, אני פונה אליך בפעם השלישית, לקיים את לשון החוק, ולהציג בפניי, לאלתר, את פרוטוקולים ו/או סיכומים הדיונים שנעשו לקראת ההחלטה לצרף את ביה"ס רבין לתוכנית, כולל את תוצאות הבדיקות שנעשו מיד עם הכניסה לפרויקט."


 

חברת מועצת העיר, רונית ארנפרוינד-כהן. כל שראיתי שנאמר ונכתב היה שהבדיקה תקינה לחלוטין ונעשתה בכללי התקן של המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך ולא כך היה

 

אלא שעד היום לא קיבלה ארנפרוינד-כהן מענה לכך, יחד עם הדרישה הנ"ל, רונית קיבלה לידיה את דוח הבדיקה שנעשה בביה"ס ב-5.11.2014 ומשבחנה את הדוח, בעזרת אנשי מקצוע, העלתה, לכאורה, מידע חסר ולא מקיף, ומתוך דאגה לשלום הילדים פנתה ארנפרוינד-כהן לראש העירייה לקבל הסברים על מהות הדוח, וכך כתבה: "עד היום נשמעו תשובות שונות מאנשים שונים, ויש גם תשובות שונות בזמנים שונים, מאותם אנשים, כל זה אני משערת שאתה יכול להבין שמעורר דאגה גדולה אצל הורים רבים ובצדק. להלן שאלות שעד היום לא קיבלו מענה אמין:

 

1. האם בשעת הבדיקה, הופעלו המחשבים הניידים וכול ציוד הקצה שקיים בבית-הספר ובוצעה בדיקת קרינה במצב של תקשורת מלאה, וביצעו Upload ו-Donwload בזמן הבדיקה?
2. מה התדר של הראוטרים שבבית-הספר, האם הם פועלים בתדר 5ghz?
3. מה ההסבר לפער ברישום היתר של הבודק, אליהו פרדס, באישור שנמצא באתר של המשרד להגנת הסביבה, לעומת מה שנכתב בדוח, יש שם מספר היתר אחר לאליהו פרדס עצמו וגם מספר היתר אחר למכשיר המדידה שלו?

 

מספר היתר אחר לאליהו פרדס עצמו וגם מספר היתר אחר למכשיר המדידה שלו?!


4. מתוך כך עולה השאלה הבאה שלי: בדיווח יש שימוש במד קרינה spectran hf 4040,  (לא אותו מד קרינה שעליו הוא קיבל היתר), מד הקרינה הזה מוגבל עד תדר 4Ghz, כלומר אם הראוטרים בביה״ס פועלים בתדר 5Ghz, אזי מד המדידה של אליהו פרדס, יתקשה ( אם בכלל) לקלוט ולאבחן את הקרינה?
5. בסעיפים 1 עד 8 נכתב ״רקע״, זהו מידע מאד כללי שאינו מלמד הרבה, מה הכוונה? 
6. אין כלל פירוט של מרחק וגובה ביחס למקור הקרינה? 
7. לא נבדקו כל הכיתות על-פי הדוח, מדוע?"


"הנושא מסעיר את הרוחות בין ההורים בביה"ס," מתארת רונית "משסע הורים בהורים, כאשר הולך וגדל שם הפחד מלהביע עמדה מנוגדת לעמדת ההנהגה, וזאת בעקבות טלפונים של הורים שפנו אליי בבקשה שאמשיך לתמוך בהורים היחידים שנשארו בחזית עמדת המיעוט. נכון להיום ההורים קיבלו הודעה כי אמורה להתקיים הצבעה בפעם הרביעית בנושא, יש לעצור לאלתר את ה'סחרחרות' הזאת ולהתחיל לנהל את הנושא באופן מקצועי ומסודר, לפני הכל יש לערוך בדיקת קרינה על-ידי מומחה חיצוני למערכת ותוך כדי זה לבחון את כל ההיבטים הפדגוגים, חברתיים, כלכלים ובריאותיים לילדים."

 


"כראש העיר וכיו"ר ועדת החינוך בעיר, אין ספק שעליך להיכנס לעובי הקורה בהקדם ולעצור את המתרחש בביה"ס ולזמן לפגישה את כל המעורבים וללמוד את הנושא לעומק לפני שמתחיל פרויקט שכזה."

 

 

"אני שמחה שהוחלט על ביצוע בדיקת קרינה מחודשת, זה היה נדרש, אך לצערי בשבועות האחרונים כל שראיתי שנאמר ונכתב היה שהבדיקה תקינה לחלוטין ונעשתה בכללי התקן של המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך ולא כך היה. היו הורים שזעקו מדאגה, כי "המלך הוא ערום", אלא שכמו בתהליכים רבים דומים, מיד להורים כאלה עושים דה-לגיטימציה בכל דרך אפשרית, לצערי ככל שראיתי עדויות של ביטויים, זה עבר את גבול הטעם הטוב, ובוודאי הענייני, ובמקרים כאלה ההורים המתבטאים בפומבי הולכים ומתמעטים מחשש וקושי להתמודד מול עוצמת הדל-לגיטימציה של ההנהגה. אין ספק שעובדה זו צריכה להדליק אורות אדומים בתוך קהילת ביה"ס ומחייבת לעשות עבודה מעמיקה חינוכית-קהילתית מתקנת באפשרות לנהל דו-שיח מכבד והגון, בין ההורים. משום כך, בסופו של דבר נשארו בחזית העמדה הדורשת אינטרנט קווי ולא אלחוטי רק שני הורים. לבי לבי על המסע שהורים אלה עברו, ועוברים, ויחד עם זאת, מעריכה את הנחישות והאומץ שלהם להמשיך ולהיאבק על עמדתם, צריך לזכור שכל מטרתם היא להבטיח את בריאות ילדיהם, כאשר באופן מובהק וחד משמעי, אנשי המקצוע חלוקים בנושא ורובם אומרים שרק בעוד כ-10 שנים יידעו לומר דברים ברורים לגבי ההשפעה על ילדים. לכן יש לברך שיש הורים כאלה שהצליחו להביא לידיי את כל החומר ויחד עם אנשי מקצוע חשפנו שהבדיקה נעשתה עם פגמים רבים, נכון להיום, אני שמחה שגם ההנהגה בבית-הספר הכירה והודתה בכך וקיבלה את ההחלטה לערוך בדיקה מחודשת, קצת מגוחך שבעירייה עדיין ממשיכים עם אותה מנטרה שהכל היה תקין, קצת מנותקים שם למעלה מהעובדות והשטח."


עוד הוסיפה רונית: "מעבר לנושא הבריאות, חשוב לבחון באם אמנם התוכנית הפדגוגית הותאמה לטכנולוגיה, ולצערי ככל הנראה עדיין לא, בינתיים אין בכך הרבה מעבר לעוד חשיפת הילדים לשעות מסך נוספות, ולתהליכי למידה של 'העתק הדבק', ובביה"ס שהתוכנית נוסתה - התוצאות לא מלמדות על שיפור בתהליכים הפדגוגים. מציעה לכל ההורים ובוודאי למקבלי ההחלטות להעמיק בחומרים ולהבין כי התוכנית עדיין בחילותיה ואמצעי הלמידה, התהליכים הפדגוגים לא הותאמו לאפשרויות הלמידה הדיגיטלית והתוצאה יכולה להיות הפוכה גם בהיבט הזה וגם בהיבט החברתי ובוודאי בהיבט הבריאותי כשמדובר באינטרנט אלחוטי שבו זמנית פועלים עשרות מחשבים במ"ר מצומצמים."

 

 

"אני קוראת להנהגת ההורים ולהנהלת ביה"ס, לאור הדו-שיח בשבועות האחרונים, שהיו בו תופעות רבות של אלימות, מוסוות וגלויה, ומניפולציות לא מכבדות, ממליצה בהקדם לכנס את כל ההורים בשולחנות עגולים (או בכל דרך אחרת שתחליטו) ולבנות שפה של דיבייט בתוככם, במטרה לבנות קהילה מכבדת את כל הדעות, ומאפשרת שיח של אחר ושונה, ונותנת מקום למיעוט, וגם לומדת להקשיב ולהתמודד עם ביקורת, צריך לזכור תמיד!!! שכולם הם חלק מקהילה שממשיכה לחיות יחד, עם מטרות משותפות רבות, לכן מצופה מההנהגה וההנהלה לחבק את כולם!

 

ולסיכום, מברכת רונית את כולם בשנה של ויכוחים והבעת דעות שונות ויצירתיות רבות, ממקום של כבוד והקשבה.

 

תגובת העירייה: "ראש העיר, צבי גוב-ארי, מוביל את תכנית תיקשוב מערכת החינוך היישובית והתאמתה למאה ה-21. בכל בתי-הספר היסודיים בוצעו השקעות בסך של כ-2.5 מיליון ₪ בתחום תיקשוב בית-הספר וכיתות-הלימוד וחיבורם לתשתית אינטרנטית, הותקנו מערכות קול ומקרנים אינטראקטיבים (לוחות חכמים), המורים צוידו במחשבים ניידים המאפשרים הכנת מערך השיעור ולמידה מתוקשבת בכיתה, נרכשו עגלות מחשבים ניידים לשימושם של התלמידים. בימים אלה הוחל בתהליך דומה גם בחטיבות הביניים.

ביה"ס הירוק ע"ש יצחק רבין מוביל את תלמידיו לפדגוגיה מתוקשבת בסביבה חדשנית, תוך פיתוח מיומנויות הנדרשות לתפקוד מיטבי במאה ה-21, תוך שימוש מושכל בטכנולוגיה, במידע דיגיטלי ותקשורת. אחת הדרכים לאפשר לכל תלמיד להיות שותף פעיל בלמידה הינה יצירת סביבת למידה בה לכל תלמיד מחשב אישי, המהווה כלי נוסף להוראה ולמידה בכיתה. תכנית זו מפוקחת ומאושרת ע"י משרד החינוך ומאפשרת לתלמיד, כחלק מתכנית הלימודים, להיות שותף פעיל בלמידה, ליצור ידע ולשתף בידע, תוך רכישת מיומנויות הדרושות ללמידה עצמאית ובצוות. דבר זה מופעל בכל בתי הספר בעיר.

תשתית התקשורת האלחוטית בכל בתי-הספר בוצעה בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל משרד החינוך. תוצאות בדיקות הקרינה שנערכו בשנה"ל תשע"ה, מטעם משרד החינוך, בבתיה"ס, עמדו בתקנים המחייבים ונמצאו תקינות.

כמענה לשינוי ההחלטה של ההורים בבית-הספר 'רבין' באשר לרכישת המחשבים הניידים, תופעל השנה בבית-הספר עגלת מחשבים ניידים לשימושם של התלמידים, וזאת על-פי תכנית הלימודים הבית-ספרית. כל עוד לא תתקבל החלטה אחרת של משרד החינוך תבוצע הלמידה במחשבים הניידים כמקובל במאות בתי-ספר מתקדמים בישראל. אנו תקווה כי ההורים יסייעו להנהלת בית הספר במאמצים לשיפור איכות הלמידה והכנת תלמידי בית הספר לנדרש בעתיד."

עוד נמסר כי "הגשת שאילתות לשם הוכחת קיומו של המגיש חדלו לייצר עניין במועצת-העיר. הניסיון לשבש את אקלים בית-הספר מעיד על דרכם של חברי סיעת 'אנשים' הגורמים דווקא לפגיעה באנשים. יודגש כי ממצאי הבדיקה שבוצעה בבית-הספר על-ידי משרד החינוך שוללים כל חשש
."

הצטרף לווטסאפ של פורטל יבנה שלי וקבל התראות על חדשות מתפרצות.
צרף את המספר 052-3773797 לאנשי הקשר בווטסאפ ושלח הודעת הצטרף.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...